SonTakip

Gençler en çok hangi sosyal ağı seviyor? İşte araştırma sonuçları

İstatistiklere göre Temmuz 2021 itibarıyla dünya çapında toplam 4,48 milyar kişi sosyal medya kullanıyor. Bu sayı dünya nüfusunun yarısından …

Gençler en çok hangi sosyal ağı seviyor? İşte araştırma sonuçları

İstatistiklere göre Temmuz 2021 itibarıyla dünya çapında toplam 4,48 milyar kişi sosyal medya kullanıyor. Bu sayı dünya nüfusunun yarısından fazlasına tekabül ediyor. Küçük-büyük demeden her yaş grubundan insan, sosyal ağ servislerini kullanıyor ve bir şekilde ilgi gösteriyor.

Piper Sandler tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, genç kullanıcılar arasında en popüler sosyal ağ platformunu ortaya çıkardı. Toplamda 10 bin ABD’li genç ile yapılan ankete göre, Facebook’un kullanım oranından önemli düşüş gözlemlendi. Instagram ise birincilik koltuğuna oturdu.

Gençler en çok Instagram kullanıyorlar

Ankete katılanların yüzde 81’i Instagram kullandığını söyledi. Yüzde 77’si tercihini Snapchat’ten yana kullanırken, yüzde 73’lük kesim ‘TikTok’ cevabını verdi. Verilere bakıldığında, TikTok ile Snapchat arasında büyük bir fark olmadığı anlaşılıyor. 2016 yılında Çin merkezli ByteDance tarafından piyasaya sürülen kısa biçimli video uygulaması kısa süre önce 1 milyar kullanıcıyı geçmişti.

Piper Sandler’in anketine katılım gerçekleştiren gençlerin yüzde 27’si ise Facebook kullandığını açıkladı. Pazar araştırma şirketi Statista tarafından yapılan 2020 tarihli bir ankette, Facebook kullanan 56 yaş üstü vatandaşların yüzde 71’lik dilimi kapsadığı ortaya çıkmıştı. Platformun yaşlılar arasında popülerleşirken, gençler tarafından kenara itildiği gözüküyor.

Gençlerin favori sosyal ağı: Snapchat

Instagram gençler tarafından en çok kullanılan uygulama, ancak söz konusu en favori olana gelindiğinde durumlar değişiyor. Piper Sandler’e göre, ankete katılanların yalnızca yüzde 22’si Instagram’ı ‘favorisi’ olarak görüyor. Yüzde 35’lik kısmı ise oyunu Snapchat’ten yana kullanıyor. Ayrıca yüzde 30’u TikTok’u favori uygulaması olarak nitelendiriyorken, yalnızca yüzde 2’si Facebook için aynı şeyi söylüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 2 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası