SonTakip

Dünyanın en yüksek kapasiteli microSD kartı tanıtıldı!

Akıllı telefonlarda çıkarılabilir depolama cihazlarına yavaş yavaş veda ediyor olsak da özellikle fotoğraf makineleri için hafıza kartlarına …

Dünyanın en yüksek kapasiteli microSD kartı tanıtıldı!

Akıllı telefonlarda çıkarılabilir depolama cihazlarına yavaş yavaş veda ediyor olsak da özellikle fotoğraf makineleri için hafıza kartlarına hâlâ büyük bir ihtiyaç duyuluyor. Bu çerçevede hafıza kartlarının depolama kapasitesi de giderek artıyor. Micron ise dünyanın en yüksek kapasiteli microSD modeli ile rakiplerine gözdağı verdi.

1.5 terabaytlık microSD

Micron, 1.5 TB’ye kadar depolama alanı sunabilen yeni microSD hafıza kartını tanıttı. Şirketin yeni i400 modeli şimdiye kadar rekoru elinde bulunduran 1 TB’lik hafıza kartlarından yüzde 50 oranında daha fazla kapasitesiyle dikkat çekiyor.

SSD’lerde olduğu gibi 176 katmanlı 3D NAND teknolojisini kullanarak bu kapasiteye ulaşan Micron özellikle video ve fotoğraf depolama konusunda öne çıkmak istiyor. Şirket bu kapasite ile yaklaşık 5 yıl uzunluktaki videolara ev sahipliği yapabilecek. Tabi ki bu denli kapasiteye sahip microSD’nin fiyatı da yüksek olacaktır.

Yeni hafıza kartının özellikleri hakkında ise henüz detaylı bilgiler paylaşılmadı. Ancak i400, C200 modelinden farklı olarak endüstriyel kullanım gözetilerek geliştirildiği için okuma ve dayanıklılık konusunda en üst yeteneğe sahip olacağını söyleyebiliriz. C200 modelinde ise 96 katmanlı bir 3D NAND teknolojisi kullanılmıştı.

Bulut depolama gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer kaplarken hafıza kartlarının özellikle telefonlar üzerindeki popülerliği ise azalmış durumda. Ancak özellikle fotoğraf ve video sektöründe hafıza kartlarının rolü hâlâ oldukça yüksek. İçinde bulunduğumuz süreçte çip krizi ile birlikte bu hafıza kartlarının fiyatının ne olacağını ise bilemiyoruz.

İlk ortaya çıktıklarında MB’lardan bahsedilen microSD kartlarda şimdilerde TB’leri konuşmak gerçekten şaşkınlık veriici. Bakalım diğer markalar da Micron’un izinden giderek daha büyük kapasiteye sahip hafıza kartları üretecek mi? 

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası