SonTakip

COVID-19 antikorları kaç ay devam ediyor?

COVID-19 hastalığı ile geliştirilen antikorlar bizi uzun bir süre hastalıktan koruyor. Ancak ne kadar uzun bir süre? Padua Üniversitesi ve …

COVID-19 antikorları kaç ay devam ediyor?

COVID-19 hastalığı ile geliştirilen antikorlar bizi uzun bir süre hastalıktan koruyor. Ancak ne kadar uzun bir süre? Padua Üniversitesi ve Imperial College London araştırmacıları, Şubat – Mart 2020’de İtalya’nın Vo kasabasında yaşayan 3 bin kişinin yüzde 86’sını SARS-CoV-2 enfeksiyonu için test etti. Daha sonra Mayıs ve Kasım 2020’de pozitif çıkan kişileri tekrar antikor seviyeleri için test ettiler. Antikor seviyeleri araştırmacıların beklediğinden daha uzun süre kalıcı çıktı.

COVID-19 antikorları dokuz ay yüksek çıktı

Araştırma ekibi bulgularını Nature Communications dergisinde yayımladı. COVID-19 antikorları enfeksiyondan sonra en az dokuz ay devam ediyordu. Hastalığı semptomatik veya asemptomatik geçirmiş olmak da bu sonucu değiştirmedi. Ekip, Şubat-Mart aylarında enfekte olan kişilerin yüzde 98,8’inin Kasımda tespit edilebilir düzeyde antikor gösterdiğini buldu.


(Görsel: koto_feja / Getty Images)

Araştırmaya göre, antikorlar Mayıs ve Kasım arasında bir miktar düşüş gösterdi. Ayrıca ekip, bazı insanlarda artan antikor seviyeleri vakaları buldu. Bu da virüsle potansiyel yeniden enfeksiyonlara işaret ederek bağışıklık sistemini güçlendirdi.

Çalışmanın baş yazarı Dr. Ilaria Dorigatti bulgular hakkında konuştu: “Semptomatik ve asemptomatik enfeksiyonlar arasındaki antikor seviyelerinin önemli ölçüde farklı olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadık. Bu da bağışıklık tepkisi gücünün enfeksiyon semptomlarına ve şiddetine bağlı olmadığını düşündürüyor. Ancak, çalışmamız, kullanılan teste bağlı olarak antikor seviyelerinin bazen belirgin şekilde değiştiğini gösteriyor. Dünyanın farklı yerlerinde, farklı zamanlarda, farklı testlerle elde edilen bir popülasyondaki enfeksiyon seviyesi ölçümlerini karşılaştırırken dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor.”

Ayrıca, enfekte olmuş bir üyenin enfeksiyonu hane içinde geçirme olasılığını tahmin etmek için hane halkının enfeksiyon durumunu da araştırdılar. SARS-CoV-2 ile enfekte bir kişinin enfeksiyonu bir aile üyesine geçirme olasılığının yaklaşık 4’te 1 olduğunu buldular. Çalışma, vaka izolasyonu ve kısa süreli karantinalar olmadan salgını bastırmanın yetersiz olacağını gösterdi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası