Blue Origin roketi havada infilak etti!

Son dönemde uzay turizmi konusunda oldukça somut gelişmeler yaşanıyor. Bu konuda Blue Origin ve SpaceX‘in büyük bir payı bulunuyor. Bu …

Blue Origin roketi havada infilak etti!

Son dönemde uzay turizmi konusunda oldukça somut gelişmeler yaşanıyor. Bu konuda Blue Origin ve SpaceX‘in büyük bir payı bulunuyor. Bu şirketler NASA ve diğer ülkelerin uzay çalışmalarına aracı olmanın yanı sıra zengin kişileri de uzaya taşımayı hedefliyor.

Jeff Bezos‘u daha önce taşımış olan roket uçuş sırasında patladı

Uzay konusunda çalışmalarını sürdüren Blue Origin‘de ise geçtiğimiz günlerde beklenmedik bir olay yaşandı. Blue Origin, 12 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilen uçuş sırasında bir roket arızası yaşadı. Neyse ki uçuş mürettebatsız olarak gerçekleştiriliyordu. Roketin enkazından da hiç kimsenin zarar görmemesi ile büyük bir felaketten kaçınılmış oldu.

Blue Origin’in Batı Teksas’taki fırlatma tesisinden havalanan, New Shepard roketi ile etapta normal bir şekilde tırmanıyor gibi görünüyordu. 2015’ten bu yana uzayın sınırına 6 mürettebatlı ve 17 mürettebatsız uçuşu başarıyla gerçekleştiren yörünge altı roketi, fırlatmadan bir süre sonra ise bir sorun ile karşılaştı.

Yüzeyden yaklaşık 9 kilometre yukarda ve 1.100 km/s’den daha yüksek bir hızla görevin 65. saniyesinde roketten aniden büyük bir alev yayıldı. Sonrasında ise roketin büyük bir patlamayla sarsıldığı görülüyor. Bu süreçte devreye giren mürettebat kapsülü, acil kaçış sistemi sayesinde patlamadan uzaklaştı.

Roketin fırlatılmasını canlı bir şekilde yayınlayan Blue Origin, patlamanın ardından yaklaşık 45 saniye sonra ise yayını sonlandırdı. Mürettebat kapsülünün yaklaşık 5 dakika sonra paraşütleri açılmış bir şekilde Batı Teksas Çölü’ne düştüğü kaydedildi.

Blue Origin ekibi daha önce 23 başarılı uçuş gerçekleştiren New Shepard roketinin patlamasına neyin sebep olduğunu araştırıyor. Blue Origin, daha önce bu roket ile birlikte şirketin sahibi Jeff Bezos dahil birçok insanı uzayın kıyısına kadar götürmüştü.

Her ne kadar bu durum korkutucu olsa da mürettebat kapsülünün güvenli bir şekilde roketten ayrılmasının ise bundan sonraki Blue Origin yolcularında büyük bir rahatlama yaratmış olduğunu tahmin ediyoruz. Patlamayı görmek istiyorsanız videoyu 1.29:48‘ten itibaren izleyebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası