SonTakip

Bilgisayar pazarının lideri belli oldu!

Bilgisayar satışlarının, devam eden küresel çip sıkıntısı nedeniyle 2021’de düşmesi bekleniyordu. Ancak satışların düşmesi yerine bu yıl, dünya …

Bilgisayar pazarının lideri belli oldu!

Bilgisayar satışlarının, devam eden küresel çip sıkıntısı nedeniyle 2021’de düşmesi bekleniyordu. Ancak satışların düşmesi yerine bu yıl, dünya çapında PC sevkiyatları açısından büyümeye tanıklık ettik. Ayrıca toplam sayış adeti de 341 milyonu geçti.

Küresel bilgisayar pazarının lideri Lenovo oldu!

Ortaya çıkan son raporlara göre, küresel bilgisayar sevkiyatları 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 15’lik bir artış sağladı. 2019’a göreyse yüzde 27 oranında toplam yükseliş gözlemlendi. Dolayısıyla son 10 yılın en yüksek verileri ile karşı karşıyayız. Bununla birlikte pazarın yüzde 24.1’lik hacmini elinde tutan Lenovo da liderlik koltuğuna oturmayı başardı.

Paylaşılan rapora göre, birinci sıraya yerleşen Lenovo’nun hemen arkasında yüzde 21.7’lik pazar payıyla HP bulunuyor. Dell ise 17.4’lük hacmiyle ilk 3 sıralamasına adını yazdırmayı başarıyor. Apple ise Dell’in neredeyse yarısı kadar bir pazar hacmi olan yüzde 8.5 ile dördüncülük koltuğuna yerleşiyor.

Şirketlerin büyüme oranlarına bakıldığında yüzde 21.8’lik oranla 2. sıraya yerleşen Acer, küresel sevkiyatlara bakıldığında 7.1’lik pay alarak listenin 5. sırasına adını yazdırıyor. 2020 yılındaki yüzde 6.7’lik pazar payını artırması da buna bağlanıyor.

Tabii büyüme oranları listesinde sıralama beklenenden daha farklı. Örneğin, yüzde 28.3’lük oranla, liderlik koltuğunda Apple oturuyor. Keza bu şirkette 2020 yılındaki yüzde 7.6’lık pazar payını Acer gibi artırmayı başarıyor. Benzer bir şekilde Dell’in de yüzde 18’lik büyüme oranı işle pazar payını 0.5 oranında artırdığını görüyoruz.

Fakat HP ve Lenovo ikilisi yüzde 9.5 ve 13.1’lik büyüme oranlarıyla listenin 4 ve 5. sıralarında yer alıyor. Bu durum pazar paylarına da etki ediyor. Her ne kadar ilk listede 1 ve 2. sırada yer alıyor olsalar da iki şirketin de pazar paylarında daralma yaşandığını görüyoruz.

Tabii bu yıl karşımıza çıkan tablo, önümüzdeki yıl çok daha farklı bir hal alabilir. Ancak bu şekilde gideceği varsayılırsa, önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde HP ve Lenovo’yu listenin alt sıralarında, Dell, Apple ve Acer’ı ise üst sıralarda görebiliriz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası