SonTakip

Bakanlık fahiş fiyata ceza yağdıracak

Kısa süre önce temel tüketim ürünlerinde yaşanan fiyat artışları hakkında vatandaştan bakanlığa başvurular yapılmıştı. Ticaret Bakanlığı yapılan …

Bakanlık fahiş fiyata ceza yağdıracak

Kısa süre önce temel tüketim ürünlerinde yaşanan fiyat artışları hakkında vatandaştan bakanlığa başvurular yapılmıştı. Ticaret Bakanlığı yapılan başvuruları değerlendirdi ve vatandaşın şikayetleri kapsamında,  ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması gibi ürünlerde yaşanan fahiş fiyatlara müdahale ediyor. Haksız fiyat artışına gidenlere yüksek para cezaları geliyor.

Temel tüketim ürünlerindeki fiyat artışları için bakanlıktan müdahale 

Ticaret Bakanlığı özellikle temel gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışına yönelik şikayetlere karşılık denetimleri artırmaya başlıyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu satırlar yer alıyor:

”Ticaret Bakanlığı temel ihtiyaç ürünlerinde arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla 19 Ocak-20 Ocak 2021 tarihlerinde Türkiye genelinde temel ihtiyaç ürünlerine yönelik fiyat denetimleri gerçekleştirilmiştir ve denetimler devam ediyor.

Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığınca yapılan denetimler sonucunda 562 işletme bazında 9 bin 870 ürün incelenmiştir. İnceleme sonucu elde edilen veriler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecek ve firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu tespit edilenlere ise 50 bin Türk lirasından 500 bin Türk lirasına varan idari para cezası yaptırımı uygulanacaktır.

Bu güne kadar 3 bin 208 dosya karara bağlandı

Öte yandan Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman Bakanlıkları ve TOBB ile TESK temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri ve perakende sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, bugüne kadar 3.208 dosyayı karara bağlayarak, gıda, temizlik, hijyen ürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 375 firmaya toplam olarak 11 milyon 885 bin Türk Lirası idari para cezası uygulanmasına karar vermiştir.”

Bildiğiniz gibi son dönemde özellikle ayçiçek yağı, yumurta, tavuk ve bebek ürünlerinde çok büyük fiyat artışları yaşandı. Sosyal medyanın da gündemine oturan bu konu hakkında mizahi paylaşımlar yapıldığı gibi durumun trajikomik yönüne dikkat çeken paylaşımlar da yapıldı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 2 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası