SonTakip

Apple’ın yeni işlemcisi, performansıyla rakiplerini ezdi!

Dünyanın en değerli şirketi Apple, ürün ailesini genişletmeye devam ediyor. Son olarak şirket yeni MacBook Pro‘yu, 14 inç ve 16 inç …

Apple’ın yeni işlemcisi, performansıyla rakiplerini ezdi!

Dünyanın en değerli şirketi Apple, ürün ailesini genişletmeye devam ediyor. Son olarak şirket yeni MacBook Pro‘yu, 14 inç ve 16 inç seçenekleri ile dünyanın dört bir yanında müşterilere sunmaya başladı. Merakla beklenen bilgisayar, M1 Max ve M1 Pro işlemciler ile gelecek.

Apple Silikon çiplerinin performansına birçok kullanıcı aşina olsa da ünlü bir yazılım şirketinin yaptığı kalite testinin sonuçları sizi şaşırtacak. Yapılan bu kalite testinde, M1 Max‘a ait GPU ile 66 bin TL değerindeki (6 bin dolar) AMD Radeon Pro W6900X‘i kıyasladı.

M1 Max, AMD Radeon Pro W6900X’ten daha mı iyi?

AMD ile işbirliği yapan Apple, Mac Pro modellerine eklediği Radeon Pro R6000X serisinde en dikkat çeken modellerden biri Radeon Pro W6900X oldu. Oldukça pahalı olan GPU, grafik açısından yüksek bilgi işlem performansı sunuyor. Bu CPU, Apple‘ın yeni donanımı M1 Max ile karşılaştırıldı.

Yapılan kalite testleri, popüler resim editörü Affinity Photo‘nun baş geliştiricisi Andy Somerfield tarafından gerçekleştirildi. Bir Tweet‘e verdiği yanıtta Somerfield, Affinity ekibinin iPad için Affinity Photo‘nun ilk sürümünden beri Apple çiplerini test etmek amacıyla yazılımını nasıl optimize ettiğini anlatıyor. Sonrasında bu çiplerin performansının en yeni MacBook Pro ile ne kadar ileri gittiğiyle ilgili ayrıntıları açıklıyor.

Tek bir karşılaştırma elbette bir GPU‘nun hızını belirleyemeyeceği için Affinity, yeni yöntemler üzerinde çalışıyor. Yazılım şirketi, Affinity Photo ve Affinity Designer gibi uygulamalarıyla ilgili görevlerin performansını ölçmek için kendi aracını geliştirdi. Böylece daha detaylı sonuçlar elde edebileceklerini umuyorlar.

Örnek olarak geliştirici, Affinity Photo‘nun hızlı çip bant genişliği üzerinde ve yüksek bilgi işlem performansına ve kendisini açıp kapatan hızlı aktarıma sahip GPU ile en iyi şekilde çalıştığını açıklıyor. Bundan önce ekibin kıyaslama aracında test ettiği en hızlı GPU, Apple‘ın Mac Pro için bir MPX modülü olarak ürettiği pahalı AMD Radeon Pro W6900X idi.

Test sonuçları şaşırtıyo

Bu modül, 512 GB/sn‘ye kadar bellek bant genişliği sağlayan 32GB GDDR6 belleğe sahip. Bütün bu özelliklere rağmen, Apple‘ın 32 çekirdekli M1 Max GPU‘su ve 400GB/sn birleşik bant genişliğine sahip belleği daha iyi performans gösterdi. ”Raster (Single GPU)” testinde M1 Max GPU‘su 32891 puan alırken, AMD‘nin GPU‘su 32580 kalite puanıyla hemen geride kaldı.

Tabii ki bu sonuçlar geliştiricinin de belirttiği gibi, M1 Max GPU‘nun her alanda daha iyi performans göstereceği anlamına gelmiyor. Ancak Apple çiplerinin kalitesini ve görüntü düzenleme için özel bir üst düzey GPU‘dan daha iyi olabileceğini gösteriyor. Hem 14 inç hem de 16 inç yeni MacBook Pro, bugünden itibaren mağazalarda satışa sunulacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası