SonTakip

Apple’ın iPhone’lar için ödeyeceği tazminat belli oldu

Apple’ın sistem düzenini korumak için eski model telefonlarda bilerek yavaşlama yaptığı iddiaları için ödeyeceği tazminat belli oldu. BBC’nin …

Apple’ın iPhone’lar için ödeyeceği tazminat belli oldu

Apple’ın sistem düzenini korumak için eski model telefonlarda bilerek yavaşlama yaptığı iddiaları için ödeyeceği tazminat belli oldu. BBC’nin haberine göre firma Batterygate adı verilen olayla ilgili 113 milyon dolar ödeyecek. Bazı uzmanlarsa bunun firmanın yeni telefon satabilmek için yaptığı bir taktik olarak görüyor.

Batterygate skandalı Apple’a pahalıya patladı

2016 yılında adına sonradan Batterygate adı verilecek skandalda Apple’ın, iPhone 6, 7, ve SE modellerini sistematik olarak yavaşlattığı tespit edilmiş, milyonlarca kullanıcı olaydan etkilenmişti. Daha önce yorum yapmaktan kaçınan firma, eski modellerin pil ömrünü korumak için bu hamleyi yaptığını belirtmişti. Ardından Apple olaydan etkilenen müşterilerine 29 dolara denk bir batarya değişim teklifi sunmuştu.

Ancak başta Arizona’nın olduğu 34 eyalette açılan davalar sonucu haksız olduğu kesinleşen firma, 113 milyon dolarlık bir tazminat ödemeyi kabul etti. Öte yandan artık daha şeffaf olacağını da belirterek, önümüzdeki üç yıl boyunca web sitesinde, yazılım güncelleme notlarında ve iPhone ayarlarında iPhone güç yönetimi hakkında “doğru bilgiler” sağlamayı da kabul etti.

Firma geçtiğimiz Mart ayında başka bir soruşturmada da 500 milyon dolar gibi yüklü bir miktarı ödemeye mahkum edilmişti. Tüm bu gelişmelerin peş peşe gelmesi  Apple’ın Epic Games ile Fortnite yüzünden yaşadığı gerilimde elini biraz daha zayıflatacak gibi duruyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası