SonTakip

Apple’dan dev OLED hamlesi!

Apple kendi OLED teknolojisiyle Samsung’a olan bağımlılığını sona erdirmek hedefinde. Şirket, OLED panel stoklarını elinde tutan Samsung’dan nasıl kopacak?

Apple’dan dev OLED hamlesi!

Şu an için iPhone 8 ya da iPhone Pro gibi adlarla anılan yeni nesil Apple amiral gemisinin 5.8 inç bir OLED ekran ile gelmesi bekleniyor. Bu ekranın tedarikçisi ise, küresel çapta akıllı telefon boyutlarındaki OLED paneller üzerinde hakimiyet kuran Samsung olacak. Öte yandan iddialar, Apple’ın kritik iPhone bileşeni konusunda Samsung’a bağlı kalmaktan kendisini kurtarmak istediğini söylüyor.

Apple kendi OLED Teknolojisiyle Samsung’dan kopacak

Son haberlere göre, Apple kimyasal buhar biriktirme (CVD) makineleri aldı ve bu makinelerle Tayvan’da sadece OLED ekran teknolojilerinin Ar-Ge’si için bir de tesis kurdu. Bu sayede OLED tedarik zincirini sadece Samsung’a bağlı olmanın ötesine taşıyacak olan şirket, akıllı telefon pazarındaki önemli rakibinden de biraz daha kendisini uzaklaştırmış olacak. Apple’ın kendi teknolojisinin üretimini yine Foxconn veya Pegatron gibi Çin merkezli fabrikalara lisans veya kiralama yoluyla yaptıracağı tahmin ediliyor.

Bu arada OLED panel üretmek için gereken CVD makinelerini öyle kolayca almak da mümkün değil. Bu makinelerin çıkışında hakim konumdaki olan şirketin ise Japon merkezli Canon Tokki olduğu ve kapasitesinin çoğunu Samsung Display’e yönlendirdiği ifade ediliyor. Yani Apple’ın OLED panel üretimini yüksek tutmak için edindiği CVD makinelerini daha fazla üreticinin kullanmasına izin vermesi gerekebilir.

Apple tarafından Samsung’a iki yıllık dönem için en az 160 milyon OLED iPhone paneli siparişi verdiği tahmin ediliyor. Bu anlamda Apple’ın iPhone 9’a kadar OLED işini çözmesi gerek. Ayrıca, şirketin gelecekte daha fazla OLED panele sahip cihazı piyasaya sürmesi de mümkün. Tabii ki bunun için tedarik işini kökten çözmesi gerekiyor.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/apple-kendi-oled-teknolojisi-gelistiriyor-83726

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası