SonTakip

Apple’dan, AirTag için Android hamlesi

Apple bir süre önce merakla beklenen yeni AirTag isimli ürününü tanıttı. Özünde eşyalarınızı bulmak ve kaybetmemek için bir takip cihazı olan …

Apple’dan, AirTag için Android hamlesi

Apple bir süre önce merakla beklenen yeni AirTag isimli ürününü tanıttı. Özünde eşyalarınızı bulmak ve kaybetmemek için bir takip cihazı olan bu ürün, özellikle Apple ekosistemi için tasarlandı. Yeni teknolojilerini genellikle kendi platformlarına özel tutan şirket, bu defa şaşırttı.

ABD’li teknoloji devi kısa sürede oldukça popüler olan yeni aksesuarına özel olarak Android uygulaması geliştireceğini açıkladı.

Apple AirTag Android uygulaması neler sunacak?

AirTag oldukça beğenilen bir ürün olsa da çeşitli sorunları beraberinde getirdi. Bu sorunlardan en büyüğü ise güvenlik endişeleri oldu. Sadece kişisel eşyaların güvenliği için çıkarılan ürün, boyutu ve özellikleriyle adeta mükemmel insan takip cihazı işlevi görüyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen Apple, ürün için yeni bir Android uygulaması geliştirecek.

Uygulamanın temel amacı kişilerin üzerine gizlice atılmış olan Airtag’leri tespit etmek olacak. Find My özellikli tüm Apple aksesuarlarını tespit edebilecek olan uygulama, kullanıcının kendisiyle beraber hareket eden bir AirTag tespit ettiğinde uyarı verecek.

Ancak şirket bu tespite rağmen Android kullanıcılarının bu cihazı kullanmasına izin vermeyecek. Böylelikle şirket bir yandan bazı gizlilik endişelerini giderirken, öte yandan ekosistemini kapalı tutmaya devam edecek. Yine de kullanıcıların güvenlik endişeleri kısa süre içerisinde ortadan kalkacak gibi durmuyor.

Apple’ın tüm önlemlerine rağmen yapılan araştırmalar, popüler takip cihazının kişisel güvenlik riskleri doğurabileceğini gösteriyor. Şirketin bu güvenlik riskleri nedeniyle sorun yaşayıp yaşamayacağı ise önümüzdeki dönemlerde belli olacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası