SonTakip

Apple, Fortnite’ı App Store’dan sildi! İşte nedeni

Apple App Store ve Fortnite arasındaki anlaşma askıya alındı. 25 Temmuz 2017 tarihinde piyasaya sürülen hayatta kalma oyunu, kendisine ait olan …

Apple, Fortnite’ı App Store’dan sildi! İşte nedeni

Apple App Store ve Fortnite arasındaki anlaşma askıya alındı. 25 Temmuz 2017 tarihinde piyasaya sürülen hayatta kalma oyunu, kendisine ait olan para biriminden dolayı cezalandırıldı.

Apple App Store ve Fortnite arasında soğuk rüzgarlar esiyor

Epic Games tarafından geliştirilen bu yapım Valorant ve PUBG gibi ciddi rakipler karşısında ayakta kalmaya çalışıyor. Kısa bir süre önce Apple’ın geliştiricilerden aldığı komisyon oranı gündemi meşgul etmişti.

Geliştiriciler, komisyon uygulamasının yüzdesinden oldukça şikayetçi. Zira Apple ücretli uygulamalardan, uygulama aboneliklerinden ve uygulama içi satım alımlardan ilk yıl yüzde 30 oranında komisyon alıyor.

Bu oran ikinci yılda yüzde 15’e düşüyor ve öyle devam ediyor ancak Epic Games yüzde 30 oranını atlatmayı başardı. Bunun üzerine harekete geçen Apple, Fortnite’ı kendisine ait olan uygulama mağazasından kaldırdı.

Epic Games, Fortnite’ın para birimi olan V-bucks’ın satın alınması konusunda yüzde 20’ye varan indirimler sağladığını duyurdu. Oyuncular, bu indirimi doğrudan ödeme yaptığı takdirde elde edebiliyor.

Doğrudan ödeme sayesinde Apple’ı atlatabilen Epic Games, bu indirimin PlayStation, Xbox, Nintendo Switch, PC ve Mac kullanıcıları için geçerli olduğunu belirtti. Böylece oyuncular ödeme konusunda App Store gibi bir aracı platform kullanmayacak.

Bilindiği üzere Epic Games de Apple’ın komisyon uygulamasından şikayetçi. Avrupa Birliği, ABD, Rusya, Çin, Spotify ve Telegram da Apple’ın bu uygulamayı derhal sonlandırmasını istiyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası