SonTakip

Android deprem uyarı sistemi Türkiye’ye açılacak

Google, Android için 6 yeni özellik duyurdu. Şirket, özelliklerin bu yaz kullanıcılara sunacağını belirtti. Duyuruda dikkat çekenler …

Android deprem uyarı sistemi Türkiye’ye açılacak

Google, Android için 6 yeni özellik duyurdu. Şirket, özelliklerin bu yaz kullanıcılara sunacağını belirtti. Duyuruda dikkat çekenler maddelerden biri ise Android deprem uyarı sistemi oldu. Sistemin açılacağı ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Android deprem uyarı sistemi Türkiye için bu yaz geliyor

Google’ın Nisan ayında Yunanistan ve Yeni Zelanda‘daki kullanıcılara sunduğu deprem uyarı sistemi yeni ülkelere açılıyor. Ayrıca şirket, depremden birkaç saniye önce alarm veren hizmeti için riskli ülkelere öncelik tanıdığını belirtti. Bu kapsamda Türkiye‘nin yanı sıra; Kazakistan, Kırgızistan, Filipinler, Türkmenistan ve Özbekistan servise bu yaz erişecek.

Geçtiğimiz yıldan bu yana test aşamasında olan Android deprem uyarı sistemi, Türkiye ve diğer ülkelerin ardından gelecek sene global çıkışını yapacak. Ayrıca Google uygulamasıyla, dünyanın en büyük deprem tespit ağını oluşturmayı hedefliyor.

Google’ın Android’e bu yaz getireceği özellikler

Android’e gelecek yeni yetenekler deprem uyarı sistemiyle sınırlı değil. Google mesajlar ve Gboard için bu yaz karşımıza yenilikler çıkacak. Ayrıca Android Auto için geliştirmeler mevcut.

İlk olarak Google’ın mesajlar uygulamasında artık ‘yıldız’ işareti göreceğiz. Aynı zamanda WhatsApp’tan alışık olduğumuz yıldızlı mesaj yeteneğini Google, bu yaz bizlere sunacak.

Gboard içindeki Emoji Kitchen (Emoji Mutfağı) ise özelliklerini geliştirecek. Bir mesaj yazdığınızda Gboard’un emoji menüsünden, mesajınızın içeriğiyle uyumlu çeşitli çıkartmalar karşınıza çıkacak.

Diğer yandan Google Asistan ileri adımlamaya devam edecek. Asistan, ”hey Google, faturamı öde.” gibi komutları da artık uygulayabilecek. Aynı zamanda bu ve benzer yeteneklerin kullanıcıların cihazlarına vereceği izinlere bağlı olacağını hatırlatalım.

Android Auto tarafında ise artık; şarj, park ve navigasyon uygulamaları kullanılabilir hale gelecek. Aynı zamanda mesajlaşma deneyimi de Android Auto’da gelişiyor. Kullanıcılar, yeni mesajları doğrudan WhatsApp ve Mesajlar üzerinden okuyup yanıtlama şansına sahip olacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası