Android 12, iPhone’daki özelliği telefonlara getiriyor

Apple herhangi bir teknolojinin olgunlaşmasını beklediği için yeni sunduğu bir özellik 2 – 3 yıl öncesinde Android cihazlara gelmiş olabiliyor …

Android 12, iPhone’daki özelliği telefonlara getiriyor

Apple herhangi bir teknolojinin olgunlaşmasını beklediği için yeni sunduğu bir özellik 2 – 3 yıl öncesinde Android cihazlara gelmiş olabiliyor. Ancak gizlilik konusunda adeta rakip tanımıyor.

Bu kapsamda Google’da, Android 10 sürümünden bu yana gizliliği çok daha fazla ön plana çıkarıyor. Android 12 Beta sürümünü inceleyen geliştiriciler, iOS 14’ü akıllara getiren bir özellik keşfetti.

Android 12 kamera ve mikrofon konusunda uyaracak

Google’ın yeni işletim sistemi Android 12 kamera ve mikrofona erişen uygulamaların hareketlerini takip etmenize izin verecek. Örneğin WhatsApp’a girdikten sonra cihaz, bu uygulamanın kamera veya mikrofonu kullanacağını farklı renklerde bildirecek. Google’ın test ettiği bu yenilik; gerek tasarım, gerekse kullanım açısından iOS 14 ile aynı diyebiliriz.

Android 12’nin yeni gizlilik ayarı

Şu anda iPhone ve iPad kullanıcıları, bir uygulama mikrofonu veya kamerayı kullandığında ekranın sol üst köşesinde turuncu ve yeşil bildirimler alıyor. Bu bildirimler, o uygulamanın telefonunuzdaki ses ve kameraya erişimini gösteren en basit göstergelerdir.

Eğer bir uygulamanın kamera ya da mikrofon erişimine izin verdiyseniz, herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. Ancak izin vermediğiniz halde bir uygulama kamera/mikrofon ayarlarınıza eriştiyse, ekrana gelen bildirimlerle hemen harekete geçebilirsiniz.

Apple tarafından sunulan bu işlev, yakın zamanda Android telefonlarda da görülmeye başlayacak. Hatta iOS 14’le birebir aynı renk ve yeteneklere sahip olacak. Peki bu simgeler üzerindeki turuncu ve yeşil renkler neyi ifade ediyor?

Telefonun sol üst köşesinde eğer turuncu bir renk görürseniz bu, bir uygulamanın mikrofonu kullandığının işaretedir. Yeşil renk ise kamera erişimini gösteren bir renktir. Eğer bu simgelere dokunursanız uygulamaların tam kapsamlı izinlerini göreceksiniz. Ayrıca manuel olarak kendi tercihinize göre uygulama izinlerini de yönetmek yine sizin elinizde olacak.

Şu an için Google Pixel telefonlarda test edilen bu özelliğin, aksilik olmaz ise kararlı sürümde de sunulması bekleniyor. Ancak yeni gizlilik ayarı şimdilik test aşamasında ve resmi sürümde ortadan kaybolma ihtimali yüksek. Bu bağlamda karar yine Google’ın elinde olacaktır.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası