SonTakip

AMD, RDNA 3 mimarili yeni ekran kartlarını tanıttı!

AMD, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlediği Together we advance_gaming etkinliğinde yeni RX 7000 serisi ekran kartlarını duyurdu. RDNA …

AMD, RDNA 3 mimarili yeni ekran kartlarını tanıttı!

AMD, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlediği Together we advance_gaming etkinliğinde yeni RX 7000 serisi ekran kartlarını duyurdu. RDNA 3 mimarisine dayanan ekran kartı modelleri Radeon RX 6000 ailesinin devamı olarak pazara sunulacak ve Nvidia GeForce RTX 4000 ile rekabet edecek.

AMD RX 7900 XTX ve XT özellikleri

Las Vegas’ta düzenlenen etkinlik kapsamında RDNA 3 mimarisi ve RX 7000 serisi ekran kartları görücüye çıktı. Lansman kapsamında duyurulan RX 7900 XTX ve RX 7900 XT modelleri, Nvidia’nın en yeni RTX 4000 ailesiyle kapışacak.

AMD’nin açıklamasına göre RX 7900 XTX, AMD’nin 24 GB belleğe sahip en güçlü ekran kartı olacak. RX 7900 XT ise 20 GB bellek ile orta-üst segmente hitap edecek. RDNA 3 ise AMD’nin ilk chiplet mimarisi olacak. AMD CEO’su Lisa Su, chiplet ile 6nm ile 5nm teknolojisinin birleştirileceğini söyledi. Bellek ve önbelleğe alma için 6nm, grafik işlemede ise 5nm yonga kullanılacak.

RDNA 3 ile çok daha hızlı bir ekran kartının mümkün olduğu ifade edildi. RDNA 2’ye kıyasla watt başına performansta yüzde 50’den fazla artış sağlayan yeni mimari; ekran kartlarının çok daha fazla alanda kullanılmasına izin verecek.

AMD CEO’su Lisa Su, “Bugün, her şey yeni nesil grafiklerle ilgili. AMD, 4K oyun ve ötesini desteklemek için RDNA 3 ile watt başına performans liderliğini zorluyor” dedi.

AMD ayrıca RX 7900 XTX ve RX 7900 XT’de DisplayPort 2.1 desteğine yer veriyor. Yani AMD’nin yeni ekran kartları RTX 4000’e kıyasla 4K ve 8K’da daha yüksek yenileme hızı desteği sağlayacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası