SonTakip

Amazon’un uzaydan internet projesi onaylandı

Amazon tarafından geliştirilen yeni uzaydan internet projesi ile ilgili kritik bir gelişme yaşandı. Bu gelişme ile birlikte artık Amazon, uydular …

    Amazon’un uzaydan internet projesi onaylandı

    Amazon tarafından geliştirilen yeni uzaydan internet projesi ile ilgili kritik bir gelişme yaşandı. Bu gelişme ile birlikte artık Amazon, uydular ile internet dağıtımı konusunda SpaceX firmasıyla resmi olarak rekabete başlıyor olacak.

    Uzaydan internet projesi Amazon Kuiper resmi olarak onaylandı

    Amerika Birleşik Devletleri’nin iletişim ile ilgili yetkili kurumu olan FCC yani Federal İletişim Kurulu, bir süre önce Amazon tarafından iletilen proje yetki iznini onayladı. Bundan sonra Amazon, uzaya göndereceği uydular ile birlikte internet dağımı yapabilecek konumda olacak.

    Şu an için Amazon’un Kuiper Projesi olarak isimlendirdiği yeni internet dağıtım ağı ile ilgili çok fazla detay bulunmuyor. Şimdiye kadar açıklanan bilgilere göre ise 3 bin 236 adet uydudan oluşan bir ağ kurulması planlanıyor. Bu uyduların yörünge üzerinde 3 farklı konumda sıralanmasının planlandığı yönünde açıklamalar bulunuyor.

    FCC lisansından yola çıkarak söylemek gerekirse Amazon, 2026 yılında toplam uydu miktarının yarısı ile birlikte uzaydan internet dağıtımına başlayabilecek. Projenin 2029 yılına kadar devam edeceği yönünde de ifadeler buluyor.

    Hatırlatmak gerekirse Elon Musk önderliğindeki SpaceX firması da uzaya göndermeye başladığı uydular ile tüm dünyaya internet bağlantısı ulaştıracak bir proje üzerinde aktif olarak çalışmalar gerçekleştiriyor. FCC onayından sonra şimdi de SpaceX firmasına, Amazon da eklenmiş oldu.

    Bu da aslında söz konusu bu projelerin, geleceğe yönelik oldukça önemli bir yeri olacağı çıkarımının yapılmasına imkan sağlıyor. İlerleyen dönemlerde bu konular ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam edecektir.

    Kaynak: Shiftdelete

    ZİYARETÇİ YORUMLARI

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

    BİR YORUM YAZ

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    %d blogcu bunu beğendi:
    kamera sistemleri güvenlik kamerası