SonTakip

Akıllı cerrahi iğne geliştirildi!

Akıllı cerrahi teknolojiler, ameliyatların hızlı, doğru ve hasta için ağrısız geçmesi için kritik bir öneme sahip. Araştırmacılar, akıllı cerrahi iğnesi geliştirerek ultrasonik görüntü elde etmeyi başardı. Telefon kılıfları ile kan analizi yapılabiliyor! Telefon kılıfları, akıllı telefonu bir koruyucusu olmanın ötesine geçiyor. 3D baskılı telefon kılıfı kan numunelerini analiz edebiliyor. Akıllı cerrahi iğnesi ile ameliyat University …

Akıllı cerrahi iğne geliştirildi!

Akıllı cerrahi teknolojiler, ameliyatların hızlı, doğru ve hasta için ağrısız geçmesi için kritik bir öneme sahip. Araştırmacılar, akıllı cerrahi iğnesi geliştirerek ultrasonik görüntü elde etmeyi başardı.

Akıllı cerrahi iğnesi ile ameliyat

University College London (UCL) ve Queen Mary University of London (QMUL) araştırmacılar yeni bir optik ultrason iğnesi geliştirmek için proje üzerinde iş birliği yaptı. Bu cerrahi iğne, kalp dokusunun gerçek zamanlı olarak görüntülenmesine olanak tanıyor. İğnenin, ameliyatın sadece daha hızlı değil aynı zamanda daha doğru yapılmasına imkanı verdiği belirtiliyor.

Sistem, özel olarak tasarlanmış bir cerrahi iğne içine minyatür bir fiber optik yerleştirilerek çalışır. İğne, ultrasonik darbeler üreten ışık darbeleri sağlar. Bu darbeler, yumuşak dokudan yansır ve gerçek zamanlı ultrason görüntüsü sağlayan bir sensörle donatılmış ikinci bir fiber optik tarafından algılanır.

Domuzlarda başarılı bir şekilde test edilen iğne, 2.5 cm’ye kadar yüksek çözünürlüklü görüntü sağlıyor. Anahtar deliği cerrahisinde oldukça önemli bir gelişme olan iğne teknolojisinin, diğer anahtar deliği cerrahi araçlarında da uygulayabilmek çalışmalar yürütülüyor.

 

Kaynak adres : https://shiftdelete.net/akilli-cerrahi-igne-gelistirildi

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası