SonTakip

AirTag sayesinde, çalınan bir otomobil bulundu!

Apple, AirTag isimli, ekosistem ürünleriyle birlikte çalışan izleme cihazını, 20 Nisan 2021‘de Spring Loaded etkinliğinde tanıttı. İçerisinde …

AirTag sayesinde, çalınan bir otomobil bulundu!

Apple, AirTag isimli, ekosistem ürünleriyle birlikte çalışan izleme cihazını, 20 Nisan 2021‘de Spring Loaded etkinliğinde tanıttı. İçerisinde bulunan U1 çipinden güç alan cihaz iOS ve iPadOS’un 14.5 ve üzeri sürümlerini çalıştıran cihazlarla birlikte kullanılabiliyor.

Daha önce bu cihaz sayesinde, çalınan elektrikli scooterın sahibi tarafından bulunuşu gibi pek çok haberle karşılaşmıştık. Bu sefer de arabasını çaldıran bir Apple AirTag sahibi, hırsızın ürünü bulup atmasına rağmen aracın yerini tespit edip geri almayı başardı.

AirTag, araba hırsızını yakalattı!

Arabası çalınan bir Reddit kullanıcısı, AirTag sayesinde polisin arabanın izini sürmesine ve bulmasına yardımcı olduğunu forum üzerinde anlattı:

Ben bir gece kuşuyum. Geceleri, özellikle saat 3 civarlarında aracımla dolaşmayı seviyorum. Bir gün yine gezintiye çıkmak için aracımın yanına gittim. Ancak 2010 model Subaru Forester’ım yerinde yoktu. Ardından herkesin yapacağı gibi polisi aradım ve bana bir tutanak kağıdı verildi. Akabinde, aracımı geri alma şansım konusunda çok iyimser olmadıklarını söylediler.

Ortalık sakinleştikten sonra, arabamın güneş gözlüğü tutucusuna 4’lü paket olarak aldığım AirTag’lerden birini koyduğumu hatırladım. Açıkçası, otomobilimi bulma ihtimalinin olmadığını düşünüyordum. Ancak başka bir seçeneğim olmadığı için ve Chicagoland’de milyonlarca iPhone kullanıcısı olduğu için şansımı denemek istedim.

iPhone’um üzerinden AirTag’i kayıp olarak işaretledim. Yaklaşık 10 dakika sonra Chicago’nun banliyö bölgelerinden birinde olduğuna dair bir bildirim geldi. Hemen yola çıktım ve polisi arayıp durumu anlattım. Memurlar geldiğinde, arabamı sinyalin geldiği Walmart otoparkında bulamadılar. Bu yüzden, hırsızın cihazı bulup araçtan attığını düşündüm ve yerlere bakmaya başladım. O sırada şans eseri polisler şüphelinin arabamla birlikte otoparka döndüğünü gördü. Ardından araçta bulunan kişi göz altına alındı.

Arabası çalınan kişi, yaşadığı talihsizlik sonrası durumu, “AirTag’ler sayesinde çılgınca bir deneyim oldu” sözleriyle özetledi. Aracını geri aldıktan sonra yapacağı ilk işin, cihazı otomobil içerisinde sinyal göndermesine engel olmayacak ve bulunması zor bir yere saklayacağını söyledi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası