Google Asistan Android Auto yazılımına müdahale etti

  • 02 Ağustos 2019
  • 316 kez görüntülendi.
Google Asistan Android Auto yazılımına müdahale etti

Daha önce kendi bünyesinde bulunan Google Voice Search uygulamasının fişini çeken Google Asistan, bu sefer de Android dünyasına müdahale etti. Kullanıcılara yardımcı olan yazılım, araç içi seyir keyfini iyileştirmek amacı ile bir Android uygulamasını daha rafa kaldırdı.

Google Asistan, kendi selefini ortadan kaldırdı

Google Asistan güncellemesi ile zorunlu bir değişikliği hayata geçiren yazılım şirketi, Microsoft’un politikasını izliyor. Eski ve kullanılmayan sistemleri istemeyen Google, niyetini açıkça belli etti.

Google Asistan Android Auto yazılımını değiştirdi

Sadece araç içi ekranlarda çalışması amaçlanan yeni güncelleme, bugün itibari ile piyasaya sürülmeye başlandı. Telefonlarda çalıştırılan Android Auto’nun arayüzü, araç içindeki versiyondan farklı olacak. Peki, Google neden böyle bir ayrıma gidiyor?

Android Auto yazılımının telefondaki görünümü

Google’ın bu soruya verdiği cevap aslında Microsoft’un “gereksiz kullanımdan arınma” politikasını çağrıştırıyor. Arama motoru şirketi, telefonlar adına ayrı bir sürüş modu uygulaması ihtiyacından kurtulmak istiyor. Otomobil uygulamasını devralan yönetim, bazı yenilikler ile beraber geliyor.

Android Auto’nun telefondaki halinden bir başka görüntü

Google Asistan tabanlı yeni arayüz, özellikle piyasadaki yeni telefonların ekran formatlarına göre yeniden optimize edildi. Herhangi bir ek kurulum istemeyen bu arayüz, Google Asistan’ın güncellenmesi halinde otomatik olarak aracınızda yer alacak.

Android Auto’nun telefondaki giriş ekranı

Android Auto uygulaması yenilendi

Haberin içerisinde yer alan galerinden görülebildiği üzere daha hafif ve ince bir tasarıma geçiş yapan Android Auto uygulaması, “let’s drive” komutu ile Google Haritalar platformunu sürüş moduna alacak veya sadece bulunduğunuz bölgede tarama yapacak.

Yeni arayüzün Bluetooth desteği vermesi bekleniyor. Aynı anda birden çok işlemin yapılabilmesine olanak tanıyan modern sistem, üzerinde meşgul olunan bir işlemin başka bir işlem tarafından kesilmesini istemiyor. Google Asistan’ın sürüş modunu kullanan kişiler bir avantaj daha elde edecek.

Bu senenin Mayıs ayında duyurulan özellik, eğer bir kişinin başka bir kişi tarafından arandığını tespit ederse o kişiye şöyle bir soru soracak: “Aramaya cevap vermek istiyor musunuz?

Uygulama, cevabın “Evet” veya “Hayır” olmasına göre aksiyon alacak. İlgili sistemin henüz kararlı bir sürümü bulunmuyor. Tam sürümün herkes için ne zaman geleceği belli değil. 

https://shiftdelete.net/google-asistan-android-auto-yazilimina-mudahale-etti

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri