Audi ve Porsche elektrikli otomobilde ortak çalışacak

  • 08 Ekim 2019
  • 105 kez görüntülendi.
Audi ve Porsche elektrikli otomobilde ortak çalışacak

Büyük otomobil şirketlerinin elektrikli otomobiller için duyurduğu gelişmeler kullanıcılar tarafından merakla takip ediliyor. Elektrikli otomobiller uzun süre gündem konusu olacağa benziyor. VW grup altında bulunan Audi ve Porsche elektrikli otomobiller için ortak alt yapı kullanacağını açıkladı.

Yeni Audi RS Q3 ve RS Q3 Sportback tanıtıldı

Alman otomobil üreticisi Audi, yeni Audi RS Q3 ve RS Q3 Sportback modellerini tanıttı. Peki tanıtılan yeni otomobillerin teknik özellikleri nasıl?

Audi ve Porsche ortak alt yapı kullanacak

Premium segment araç üreten iki kardeş şirket 2020 yılında piyasaya sürmeyi planladıkları elektrikli araçlar için ortak bir çalışma başlattı. Porsche kullanıcılar tarafından hem tasarım hem de teknoloji olarak takdir edilen bir şirket. Öte yandan Audi özellikle makam araçları konusunda en çok tercih edilen markalardan biri. Bu iki şirketin güçlerini birleştirme kararı alması Alman rakiplerini daha iyi işler çıkartmaya teşvik edecektir.

Elektrikli araçlar günümüz teknolojileri ile yeterli pil ömrü sağlayamıyor. Bu konuda hem şirketler hem de üniversiteler yeni arayışlar içerisinde. Yakın zamanda duyurulan bir haber ile birlikte Tesla araçların batarya ömrünün 4 kat artacağı açıklanmıştı. Bu sayede 1.5 milyon km boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadan aynı bataryayı kullanabileceksiniz. Tesla hamlelerine karşılık olarak Porsche ve Audi  Premium Platform Electric (PPE) adı altında yeni bir mimari geliştirmeye başladı. İlk PPE tabanlı otomobiller Audi tarafından sır gibi saklanıyor. Prototiplerinin teste tabi tutulduğu biliniyorken tam olarak tasarımları ve teknolojileri konusunda detaylı bilgi vermekten kaçınan yetkililer 2020 yılı itibarı ile yollarda görebileceğimizi belirtti.

Tasarım konusunda bazı örnekler yayınlayan şirket yetkilileri tasarımın Audi A7 gibi fastback adı verilen türe benzediğini ve tasarımın bir bölümünün de A5 modelini andırdığını söyledi. Tasarım dilini keskin hatlar ile netleştiren Audi, araçlarında kullandığı altıgen ızgara yerine elektrikli araçlar için tasarladığı yeni panelini kullanma kararı aldı. PPE platformu iki şirketin ortak çalışmaları ile sıfırdan üretilecek. Sadece lüks araçlarda kullanılacak platform bu sayede daha kolay özelleştirilebilecek. Şimdilik tek motor üzerinden kullanıma uygun olan altyapı ileride birden fazla motor ile kullanılabilecek. 800 Volt gerilime sahip lightning-quick charging adı verilen şarj teknolojisinin kullanılacağı araçların pil ömrü konusunda herhangi bir detay verilmedi.

 

https://shiftdelete.net/audi-ve-porsche-elektrikli-otomobilde-ortak-calisacak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri