YouTube, COVID-19 videoları için harekete geçti

COVID-19’un varlığı ile aşının güvenliği ve verimliliği hakkında net bilimsel kanıtlara rağmen, YouTube yanlış bilgilerin yayılmasına karşı …

YouTube, COVID-19 videoları için harekete geçti

COVID-19’un varlığı ile aşının güvenliği ve verimliliği hakkında net bilimsel kanıtlara rağmen, YouTube yanlış bilgilerin yayılmasına karşı savaşmaya devam ediyor.

Bu konuyla mücadeleye yardımcı olmak isteyen YouTube, son altı ayda COVID-19 aşısı hakkında yanıltıcı veya yanlış iddialar içeren 30.000’den fazla videoyu kaldırdı.

YouTube neden bu kadar çok videoyu kaldırdı?​

Axios tarafından bildirildiği üzere YouTube, COVID-19 aşısı hakkında yanlış bilgiler yayan 30 binden fazla videoyu kaldırdı. Rakamlar, YouTube sözcüsü Elena Hernandez tarafından paylaşıldı. Şirket, bu yayından kaldırmalarla ilgili verileri ilk kez paylaşıyor.

Axios tarafından yapılan bir ankette, Amerikalıların yaklaşık yüzde 30’u aşılardan şüpheleniyor. Tereddütleri hiç şüphesiz sadece YouTube’da değil, Twitter ve Facebook gibi diğer sosyal ağlarda da yayılan yanlış bilgilerden kaynaklanıyor.

YouTube’un bir COVID-19 tıbbi yanlış bilgilendirme politikası var. Buna Ekim 2020’de aşı yalanları da eklendi. Şubat 2020’den bu yana YouTube, politikanın bir sonucu olarak 800.000’den fazla videoyu kaldırmıştır. Videolar önce yapay zeka ve insanlar aracılığıyla bildiriliyor, ardından bildirilen video “uyarıyı hak ediyor mu?” diye denetleniyor. Eğer uyarıyı hak ediyorsa, rahatsız edici video kaldırılır ve hesap uyarı alır. Birden fazla uyarı kalıcı bir yasağa neden olabilir.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası