Yeni BMW 5 Serisi tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleri!

Alman otomobil üreticisi BMW yeni amiral gemisi BMW 5 Serisi ailesini tanıttı. Peki yeni nesil 5 Serisi neler sunuyor? İşte detaylar…

Yeni BMW 5 Serisi tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleri!

Alman otomobil üreticisi BMW amiral gemisi konumunda bulunan 5 Serisi’ni yeniledi. Yeni versiyonla birlikte ilk kez tam elektrikli sürüş modu da BMW 5 Serisi’ne eklenmiş oldu. Ayrıca otomobilin tasarımı da ciddi değişimlere uğradı. İşte yeni BMW 5 Serisi ile ilgili detaylar…

BMW 5 Serisi artık daha büyük!

Mercedes-Benz yeni E Serisi’ni tanıtalı daha 1 ay bile olmadı. Alman üreticiler arasındaki BMW ise bu hamleye hızlıca karşılık verdi. Ve G60 kasa koduyla yeni BMW 5 Serisi tanıtıldı. G60 kasa kodlu yeni BMW 5 Serisi bir önceki nesline göre daha da büyümüş durumda. Bu iç mekanı ferahlatmakla birlikte otomobilin dışarıdan daha kaslı görünmesini de sağlamış.

BMW’nin tasarım işlerinden sorumlu başkanı Domagoj Dukec yeni BMW 5 Serisi için “en zarif BMW” ifadesini kullandı. Dukec bugüne kadar yapılmış en zarif BMW modelini tasarladıklarını ifade ediyor. Zarif kelimesi aslında sportiflik ile tam olarak uyuşmasa da yeni BMW 5 Serisi sportif duruşundan da bir şey kaybetmemiş gibi gözüküyor.

5 Serisi artık daha büyük ve sportif ön ızgaralara sahip. Bu aslında şaşırtıcı bir durum değil zira BMW son dönemlerde otomobillerinin böbreklerini daha da büyütmek istiyor. Arka taraftaysa daha dik bir bagaj kapağı bizi karşılıyor. Stop lambalarına yapılan dokunuşla birlikte tek bir çizgi şeklinde ilerleyen LED bar taasarımı yerine 3 bıçak şeklindeki yeni tasarımı görüyoruz.

İç mekana geldiğimizdeyse tam bir ekran şöleni yaşıyoruz diyebiliriz. Eski nesillere nazaran daha az tuş takımı bulunan kokpitte kapı kilitleri ve koltuk ısıtma ayarları bile ekranlara taşınmış durumda. BMW hem ortam aydınlatması hem de bu tarz işlemlerin gerçekleşebilmesi için aracın kapılarına ufak şeritler halinde dokunmatik paneller eklemiş.

Aracın gösterge paneli ise tam elektrikli BMW i Serisi modellerine görmeye alıştığımız şekilde tasarlanmış. Orta taraftaysa Tesla’ya bir atıfta bulunan dev ekranı görüyoruz. Yine bu ekranın altında yer alan dörtlü flaşör ve klima ayarları bir dokunmatik panel içerisine entegre edilmiş. Aracın vites ve kol dayama bölümlerini içeren orta konsolsa önceki modelle oldukça benzer.

Artık tam elektrikli: Yeni BMW i5!

G60 kasa kodlu yeni nesil BMW’nin elektrikli versiyonu olan i5 iki farklı motor seçeneği ile satılacak. Bu motor seçeneklerinden ilki arkadan tek elektrikli motora sahip 335 hp güç üretecek olan eDrive40. Bunun yanında bir de M60 isimli arkadan çift elektrikli motora sahip olan ve 590 hp güç üreten versiyon bulunmakta.

Aracın içten yanmalı versiyonu olan 5 Serisi ise 520i, 520d ve 520d xDrive modelleri ile satılacak. 530e ve 550e xDrive isimli şarj edilebilir hibrit versiyonlu modelleri ise ilerleyen dönemlerde Avrupa’da satışa sunulacak. Hangi versiyonlarının Türkiye pazarına giriş yapacağı ise henüz belli değil. Son olarak aracın en güçlü versiyonu olan 540i ise dört tekerden çekişli, sıralı altı silindire sahip 3.0 litre hacme sahip motor ile satışa sunulacak.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası