SonTakip

WhatsApp hangi telefonlarda çalışmayacak?

WhatsApp, aktif 2 milyar kullanıcısı ile dünyanın en fazla kullanılan mesajlaşma uygulaması konumunda. Fakat uygulama, 4 Ocak tarihinde …

WhatsApp hangi telefonlarda çalışmayacak?

WhatsApp, aktif 2 milyar kullanıcısı ile dünyanın en fazla kullanılan mesajlaşma uygulaması konumunda. Fakat uygulama, 4 Ocak tarihinde güncellemiş olduğu gizlilik sözleşmesi nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor. Gizlilik sözleşmesi nedeniyle eleştirilerin odak noktası olan WhatsApp, 3 milyonun üzerinde kullanıcı kaybetmesine rağmen hala bir numara.

Eleştirilerin odak noktası olan mesajlaşma uygulaması, bazı Android ve iOS akıllı telefonlarda bu yıl itibariyle çalışmayı durduracak. Geçtiğimiz yıl WhatsApp tarafından açıklanan bu karar, güncelliğini kaybetmiş ancak günümüzde hala kullanılan bazı akıllı telefonları da kapsıyor.

Uygulama hangi telefonlarda çalışmayacak?

WhatsApp uygulaması, destek sayfasında da açıkladığı üzere iOS 9’un altındaki sürümlere sahip iPhone cihazlarda çalışmayı durduracak. Bu açıklamaya göre destek almaya devam edecek telefonlar şöyle:

iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 6

iOS 9 sürümü güncellenirse, bu modeller, WhatsApp’ı kullanmaya devam edecekler. iPhone 4s ve daha eski modellerde, iOS 9  desteği olmadığı için uygulama kullanılamayacak.

Android tarafında ise 4.0.3 sürümünden daha eski olan cihazlar, bu yıl itibariyle WhatsApp uygulamasını kullanamayacak. Aynı şekilde 4.0.3 sürümünden daha eski bir telefonunuz varsa güncelleme yapmanız iyi olur. HTC Sensation, Google Nexus S, Sony Ericsson Xperia Arc, LG Optimus 2X, Samsung Galaxy S I9000, Samsung Galaxy S2 ve HTC Desire S gibi telefonlar 2021 itibariyle WhatsApp uygulamasını kullanamayacak.

Akıllı telefonlar neden uygulama desteklerini kaybediyor?

Aslında cevabı oldukça basit olan bu soru, birçok kullanıcının aklına en az bir kere gelmiştir. WhatsApp gibi birçok uygulama, kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek için sürekli güncel olmak zorundadır. Uygulama geliştiricileri, kullanıcıların daha güvenli ve hızlı kullanmaları için sürekli yeni güncellemeler yayınlar.

Yayınlanan güncellemeler, marka veya modele göre değil, kullanılan işletim sisteminin sürümüne göre cihazlara gönderilir. Ancak aradan belirli bir zaman geçtikten sonra kullanılan telefonlar güncelliğini kaybetmeye başlar. Sürekli olarak güncellenen telefonlar, marka tarafından alınan kararla güncelleme desteğini kaybeder.

Güncelleme desteği kesildikten sonra telefonlar, en son kullanılan işletim sistemi sürümünde sabit kalır. Bir süre sonra uygulama geliştiricileri, işletim sistemi sabit kalan telefonlara destek vermeyi kesiyor. Destek kesildikten sonra WhatsApp gibi uygulamalar, güncelliğini kaybetmiş telefonda kullanılamıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası