Twitter’dan seçim sonrasında kritik açıklama geldi!

Twitter seçim sonrasında ilk açıklamayı yaptı. Bant daraltılması uyarısı aldıklarını ve buna karşılık bazı tweet’lerin kaldırıldığı söylendi.

Twitter’dan seçim sonrasında kritik açıklama geldi!

Twitter, 14 Mayıs Genel Seçimlerine özel olarak politikalarında bazı değişikliklere gideceğini söylemişti. Seçimlerin ilk turunun tamamlanmasının ardından platformdan ilk resmi açıklama geldi. Twitter’a yönelik bant daraltılması uygulanacağının bildirilmesinin ardından, bazı hesaplara ve tweet’lere kısıtlama getirildiği söyledi.

Twitter: Seçimden dolayı 409 tweete erişim engeli uyguladık

Geçtiğimiz haftadan bu yana Türkiye ile iletişim halinde olduklarını söyleyen Twitter, bu konuda şeffaf bir çizgide olacaklarının altını çizdi. Twitter CEO’su Elon Musk’ın da belirttiği üzere, Türkiye’den gelen taleplerin inceleneceği ve buna göre hesaplara/tweet’lere erişim engeli uygulanacağı aktarıldı.

Şirketin açıklamasına göre Twitter, “mevcut mahkeme kararlarının tamamına uymayan tek sosyal medya kuruluşu” olarak öne çıktı. Bundan dolayı da Twitter’a bant daraltılması konusunda uyarı yapıldı. Bu uyarıyı dikkate alan şirket ise Türkiye’nin talep ettiği paylaşımları kaldırdı.

“Twitter’ı hafta sonunda yapılan seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme işlemi uyguladık. İfade özgürlüğü ile ilgili endişelerimizi doğrudan yetkililere ilettik” şeklinde bir açıklama yapıldı.

Ancak uygulanan erişim kısıtlamaları için mahkemeye başvuru yapıldığı bildirildi. Buna göre Twitter aleyhine beş mahkeme kararı düzenlendi ve bunlardan dört tanesine şirket tarafından itiraz edildi. İtirazlardan biri reddedilirken, diğer üç mahkeme kararı ise incelenme altında.

28 Mayıs Pazar günü seçimin ikinci turu düzenlenecek. Bundan dolayı platformun nasıl bir önlem alacağı ise belirsizliğini koruyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası