TikTok kapatılıyor mu? FBI’dan yeni uyarı geldi

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok için gizlilik endişesi devam ediyor. FBI’ın son açıklamasına göre şirket, son derece kritik …

TikTok kapatılıyor mu? FBI’dan yeni uyarı geldi

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok için gizlilik endişesi devam ediyor. FBI’ın son açıklamasına göre şirket, son derece kritik ulusal güvenlik tehdidi oluşturuyor. TikTok’taki verilerin Çin hükümeti ile paylaşıldığı düşünülüyor.

FBI: TikTok için son derece endişeliyiz

FBI Direktörü Christopher Wray tarafından yapılan son açıklamalar, kurumun TikTok’a karşı bakış açısını ortaya koydu. Çin merkezli şirketi, ABD ve Avrupalı kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atmakla suçladı. Wray bu tehlikenin siyasi oylama sonuçlarını etkileyecek şekilde genişlediğini iddia etti.

FBI Direktörü ABD Senatosu İç Güvenlik Komitesi’ne yaptığı açıklamada, “FBI tarafında TikTok hakkında ulusal güvenlik endişelerimiz var. Çin hükümetinin onu milyonlarca kullanıcı hakkında veri toplamayı kontrol etmek için kullanma olasılığını da içeriyor” dedi.

TikTok’un kullanıcılara sunduğu öneri algoritmasına dikkat çeken FBI, milyonlarca cihazdaki yazılımı kontrol etmenin milyonlarca insanın düşüncelerini kontrol etmeyle eş değer olduğunu belirtti. Bu, platforma yönelik yeni bir kısıtlamayı da gündeme getirdi.

TikTok’un ABD’de 140 milyondan fazla kullanıcısının olduğu biliniyor. Ancak bu sayının büyük bir kısmını Z Kuşağı oluşturduğu için ulusal güvenlik konusunda kapsamlı bir tehdit yarattığı düşünülüyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl Google’ı geçerek dünyanın en popüler web sitesi oldu.

TikTok ayrıca bir süre önce yeni bir güvenlik politikasıyla tartışma konusu haline gelmişti. Veri erişilebilirliğiyle ilgili gizlilik politikasının radikal şekilde değiştiren platform, Çinli çalışanların AB ve İngiltere verilerine erişmesine izin verdi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası