TikTok ilk kez tamamen yasaklandı! İşte detaylar

ABD’de hükümet tarafından verilen cihazlara getirilen TikTok yasağının ardından bu kez TikTok bir eyalette tamamen yasaklandı.

TikTok ilk kez tamamen yasaklandı! İşte detaylar

ABD’nin Çin merkezli şirketlerin geliştirdiği ürün ve servislere karşı tutumu herkes tarafından bilinir hale geldi. Ambargo koyduğu Huawei’yi neredeyse ülke sınırları içerisine sokmayan ABD son dönemde TikTok’a karşı sert bir tutum sergiliyordu. Hükümet tarafından verilen cihazlara getirilen TikTok yasağının ardından bu kez TikTok bir eyalette tamamen yasaklandı.

TikTok bir eyalette resmen yasaklandı

1 Ocak 2024’ten itibaren TikTok’u tamamen yasaklayan yasa tasarısı Montana Valisi Greg Gianforte tarafından imzalandı. Vali Gianforte, Montana halkının özel verilerini ve hassas kişisel bilgilerini Çin Komünist Partisi tarafından toplanmaktan korumak için bu karara imza attıklarını dile getirdi.

Vali, Twitter hesabında yaptığı açıklamada ise şu ifadeyi kullandı;

Montanalıların kişisel ve özel verilerini Çin Komünist Partisinden korumak için Montana’da TikTok’u yasakladım.

Bu kapsamda TikTok’un eyalet sınırları içinde indirilmesi yasaklanıyor. Uygulama mağazaları ve TikTok indirmeyi kolaylaştırması halinde para cezası ile karşı karşıya kalacak. TikTok kullanan kişilere bir ceza uygulanmayacak.

ABD’li yetkililer, ByteDance’in Çin hükümetinin müdahalesine açık olabileceğini vurguluyor ve bu kapsamda ulusal güvenlik riski endişelerini uzun süredir dile getiriyor. Bazıları, Çinli yetkililerin ABD vatandaşlarına ait TikTok kullanıcı verilerine erişimi olduğuna ve hatta Çin yanlısı içerik sunmak için uygulamanın algoritmasını etkileyebileceğine inanıyor. TikTok ise bu suçlamaları reddediyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası