Tesla’da yüzler gülüyor: İşte rakamlarla son durum

Kripto para sektöründe milyonlarca insanın hedefinde olan ve açıklamaları ile rahatlıkla piyasaları alt üst edebilen Elon Musk tartışılmaya …

Tesla’da yüzler gülüyor: İşte rakamlarla son durum

Kripto para sektöründe milyonlarca insanın hedefinde olan ve açıklamaları ile rahatlıkla piyasaları alt üst edebilen Elon Musk tartışılmaya devam edilirken, Tesla 2021 yılı ikinci çeyrek raporunu yayınladı. Nisan – Haziran döneminde 200 binden fazla aracın teslimatını gerçekleştiren ve beklentilerin üzerinde bir gelir artışı elde ederek yatırımcılarını sevindiren teknoloji devi, Bitcoin ve Semi’den olumsuz etkilendi.

Tesla 2021 yılı ikinci çeyrek raporunu yayınladı

Üç aylık süre dönemde hisse başına 1.45 dolarlık kazanç ile Tesla’nın toplam geliri 11,985 milyar dolar oldu. Finansal raporun açıklanmasından sonra Tesla hisseleri yüzde 2 civarında değer kazandı. Şirket geçen yılın aynı döneminde yani ikinci çeyreğinde 6 milyar dolar gelir elde etmişti, bu kapsamda yüzde 98 ile iyi bir artış yakalamış oldu.

Aynı zamanda Tesla’nın net karı yılın ikinci çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 998 artarak 1,1 milyar dolara ulaştı. Tesla’dan gelen ilk kötü haber, geçtiğimiz yıllarda tanıtımını gerçekleştirdiği elektrikli kamyonu Semi’nin üretiminin 2022’ye ertelenmesi oldu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan çip krizi ve limanlardaki tıkanıklığın yanı sıra Berlin ve Austin fabrikalarındaki hazırlık sürecinin devam ediyor olması nedeniyle, elindeki kaynaklara sınırlı erişimi olduğunu belirten Tesla üretimi erteleme kararı aldığını duyurdu.

Özellikle çip krizinin 2021’in geri kalanında da üretimi ve buna bağlı olarak büyüme oranını etkilemeye devam edeceğini belirten Tesla, otomobil üreticilerinin araçlarından bazı özellikleri çıkarmak zorunda kaldığı bu dönemde beklentilerin üstünde bir gelir elde ederek önemli bir başarıya imza attı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası