Steam’de Türk Lirası kalktı, dolar dönemi başladı!

Dijital oyun mağazası Steam’de Türk Lirası an itibariyle kullanımdan kaldırıldı. Bundan böyle dolar (MENA-USD) kullanılacak.

Steam’de Türk Lirası kalktı, dolar dönemi başladı!

Dijital oyun mağazası Steam, Türk Lirası para birimini an itibariyle kullanımdan kaldırdı. Ülkemizde sürekli olarak artan enflasyon ve yükselen döviz kuru nedeniyle alınan bu kararın ardından Türkiye için MENA-USD para birimi geçerli hale geldi.

Steam’de Türk Lirası kaldırıldı, dolar (MENA-USD) kullanılmaya başlandı!

Bilmeyenler için Steam, bundan birkaç gün önce aldığı bir kararla Türkiye ve Arjantin’de bundan böyle dolar para birimine geçiş yapılacağını açıklamıştı. Bugün ise o beklenen gün geldi. Artık dolar (MENA-USD) dönemi başladı.

Oyunlar, bundan böyle bazı orta doğu ülkelerinde de geçerli olan MENA-USD para birimi ile fiyatlandırılıyor. Yani geliştiricilerin MENA-USD para birimi için özel girdikleri yerelleştirilmiş fiyatlar, sadece Türkiye ile kalmayıp ekonomik durumu iyi olmayan bazı ülkeler için de geçerli olacak.

Steam‘den Türk Lirası kalktığı için kullanıcıların bakiyeleri de MENA-USD‘ye çevrildi. Bunun için güncel dolar kuru esas alındı. Bu bir oyun satın alırken de geçerli olacak. Örnek vermek gerekirse “ABC” isminde bir oyunun fiyatı 10 MENA-USD ise, güncel kura (19 Kasım saat 23.20 = 28,58 TL) göre 258,78 TL ödeyerek satın alabileceksiniz.

Pek çok oyunun fiyatı olması gerektiğinden oldukça yüksek olabilir. Bu noktada bazı geliştiriciler MENA-USD için mutlaka bir düzenleme yapacaktır. Yani fiyat fazla geldiyse birkaç saat beklemekte fayda var.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası