SonTakip

Spotify’ı TikTok’a dönüştürecek özelliğe ilk bakış!

TikTok tarzı, dikey ekranda kısa video formatından ilham alan şirketler arasına Spotify da katıldı. İsveç merkezli dijital müzik ve podcast …

Spotify’ı TikTok’a dönüştürecek özelliğe ilk bakış!

TikTok tarzı, dikey ekranda kısa video formatından ilham alan şirketler arasına Spotify da katıldı. İsveç merkezli dijital müzik ve podcast platformu, yeni şarkılar bulmayı kolaylaştıracak ‘Keşfet’ bölümünü mobil uygulamasına ekledi. Sürekli yenilenecek bu akış bölümünde kullanıcılar milyonlarca müzik arşivi arasından hoşuna gidenleri, ekranı kaydırarak bulabilecekler.

Aylık 1 milyar kullanıcıyı geçen TikTok’un çalışma şekli rakiplerini etkiledi. Meta, Ağustos 2020’de Instagram Reels özelliğini dünya çapında yayınlayarak sosyal medya kullanıcılarına kısa videolar paylaşabilecekleri özel bir ortam sağladı. Türkiye ekonomisine 583 milyon TL katkı sağladığı açıklanan Netflix’te de ‘Hızlı Eğlencelikler’ adlı dikey kısa video özelliği bulunuyor.

Sanatçıların mevcut Spotify Canvas videoları kullanılacak

Yeni özellik, Chris Messina adlı sosyal medya kullanıcısı tarafından fark edildi. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Spotify mobil uygulamasındaki gezinme çubuğuna ‘Keşfet’ sekmesi eklendiğini aktaran Messina bu bölüm çalışırken ekran videosunu da yayınladı.

Keşfet butonuna dokunduğunuzda karşınıza doğrudan Spotify’ın dikey video akış bölümü çıkıyor. Burada kısa müzik videolarını görebiliyorsunuz. Ayrıca tıpkı TikTok’ta olduğu gibi ekranı parmağınızla yukarı kaydırarak şarkılar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Böylelikle müzik keşfetmeyi kullanıcılar için kolaylaştıran Spotify, sanatçılara da müziklerini yayınlamanın yeni yolunu sunuyor.

Edinilen bilgiye göre Spotify, Keşfet bölümünde gösterdiği içerikler için sanatçıların Canvas videolarını kullanacak. 2019 yılında tanıtılan Canvas özelliği sanatçıların Spotify uygulamasında şarkılarına eşlik eden videolar oluşturmasına olanak sağlıyor. Bazı kullanıcılar ise şarkının sayfasında sadece ilgili albümün kapağını görmek istediklerini belirtip Canvas’ı beğenmemişlerdi.

Şirket, iOS TestFlight kapsamında beta kullanıcılarına sunduğu yeni Keşfet özelliğiyle alakalı açıklama yaptı. Dikey biçimli kısa video formatı üzerinde çalıştıklarını doğrulayan Spotify, “Kullanıcı deneyimini geliştirmek için rutin olarak bir dizi test yapıyoruz. Bu testlerden bazıları, daha geniş kullanıcı deneyimimizin önünü açıyor ve diğerleri yalnızca önemli bir öğrenme işlevi görüyor. Şu anda paylaşacak başka bir haberimiz yok.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası