SonTakip

SpaceX ekibi, uzaydan nefes kesen Dünya manzarasını paylaştı

Elon Musk‘ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, geçtiğimiz hafta Inspiration 4 görevini gerçekleştirdi. Uzay uçuşunda araçta dört kişilik bir …

SpaceX ekibi, uzaydan nefes kesen Dünya manzarasını paylaştı

Elon Musk‘ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, geçtiğimiz hafta Inspiration 4 görevini gerçekleştirdi. Uzay uçuşunda araçta dört kişilik bir mürettebat yer aldı ve üç günlük uzay turunun ardından dünyaya döndüler. Ekibi, sağlık memuru Hayley Arceneaux, hava kuvvetleri gazisi Chris Sembroski, girişimci ve aynı zamanda pilot olan Sian Proctor ve Shift4 Payments’in kurucusu milyarder Jared Isaacman oluşturdu.

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonuna birçok Crew Dragon uzay aracını gönderdi. Ancak bu araç, cam bir kubbe ile çevrili ilk araç. Peki, ne işe yarıyor derseniz, cevap basit: manzarayı izlemek için. Fırlatma ve iniş sırasında kubbe, uzay aracının burun konisi tarafından korunuyor.

SpaceX ekibinden Dünya manzarası

SpaceX’in ilk tamamen sivil ekiple yaptığı uçuş tüm dünyada yankı uyandırdı. Göreve ilişkin görüntüler de gelmeye devam ediyor. Dr. Sian Proctor‘un Twitter’da paylaştığı bir video binlerce beğeni aldı. Görüntüde dünyanın eşsiz manzarası yer aldı.

SpaceX CEO’su Elon Musk da bu Twitter paylaşımını 60 milyon takipçisinin ulaşacağı şekilde retweet etti. Dikkat çeken görüntüde ayrıca Chris Sembroski‘nin muhteşem manzaraya karşı tepkisi de duyuluyor. Sembroski’nin ilk ve tek uzay yolculuğu sırasında Dünya’ya bakarken vermiş olduğu yürekten tepkisi oldukça doğal görünüyor.

Kubbeye yakın bir kamera tarafından çekilen başka bir video, yörüngede güzel bir gün batımını gösteriyor.

Bu arada ekipten Shift4 Payments kurucusu Isaacman, uçuşu SpaceX ile özel bir anlaşmayla güvence altına aldı. Görevin asıl amacının St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi için para toplamak olduğunu söyledi. Ancak uzayda geçirdikleri üç günde mikro yerçekimi koşullarında çeşitli bilim deneyleri yürüttüğünü de belirtti.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası