Şarj istasyonları artıyor! Kalyon şarj istasyonunun ismi belli oldu

Ülkemizdeki yenilenebilir enerji ve elektrikli araç sektörü hızla büyümeye devam ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK …

Şarj istasyonları artıyor! Kalyon şarj istasyonunun ismi belli oldu

Ülkemizdeki yenilenebilir enerji ve elektrikli araç sektörü hızla büyümeye devam ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) elektrikli araç şarj ağı lisansı alan ilk şirketlerden biri olan Kalyon EV, oncharge adını verdiği ilk şarj istasyonunu kurdu.

Kuzey Marmara otoyolunda ilk olarak 2021 yılında görüntülenen şarj istasyonu, henüz faaliyete geçmedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklanan 2030 yılına kadar 250 bin şarj istasyonu hedefi için çalışmalara başlayan şirket, 49 yıllık işletme lisansına sahip.

Kalyon EV ilk şarj istasyonunu kurdu: Oncharge

Türkiye’deki elektrikli araç şarj istasyonu kuran şirket sayısı, son yıllarda ciddi oranda artış gösterdi. Tesla, Vestel, Zes, Eşarj ve Voltrun gibi şirketlerden sonra Migros da şarj istasyonu ağı kuracağını açıkladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) lisans başvurusu yaptığını duyuran Migros, şarj istasyonu piyasasında rekabeti artırmayı hedefliyor. Bununla birlikte, ülkemizde elektrikli şarj istasyonu kurma lisansını alan ilk şirketlerden biri olan Kalyon EV, ilk şarj istasyonu için sona yaklaştı.

Kuzey Marmara otoyolunda kurulumu tamamlanan şarj istasyonunda 4 adet şarj ünitesi bulunuyor. Bunlardan 2 tanesi 200 kW hızlı şarjı destekliyor.

Oncharge şarj istasyonlarında dünyanın ilk ve tek tam entegre güneş paneli üretim merkezi olan Kalyon PV güneş panelleri kullanılacağı belirtilmişti. Ancak ilk şarj istasyonunda henüz güneş paneline rastlamadığımızı belirtmekte fayda var.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası