SonTakip

Samsung ve Apple, ikinci çeyrekte sert düşüş yaşadı!

Akıllı telefon üretiminde ilk beşte yer alan Apple ve Samsung şirketleri, sert bir düşüş gördü. Nedeni ise tüm dünyadaki elektronik, otomobil …

Samsung ve Apple, ikinci çeyrekte sert düşüş yaşadı!

Akıllı telefon üretiminde ilk beşte yer alan Apple ve Samsung şirketleri, sert bir düşüş gördü. Nedeni ise tüm dünyadaki elektronik, otomobil ve çeşitli teknolojik cihazların üretimini kısıtlayan çip krizi. 2020 çip krizi, ölçek ve etki açısından tüm pazarlarda eşi benzeri görülmemiş bir krizdi.

Bu yıl ise bir dönüm noktası gibi görünüyordu. Sorunların başarıyla çözüldüğü izlenimi oluştu, kullanıcılar yepyeni akıllı telefonlar için tekrar mağazalara koştu ancak durum hiç de halledilmiş değil.

Samsung ve Apple için tehlike çanları!

Gizchina‘nın haberine göre TrendForce uzmanları, 2021’in yılın ikinci çeyreğinde akıllı telefon üretiminin 2021’in ilk çeyreğine göre yüzde 11 azalarak 307 milyon adede ulaştığını açıkladı.

Bununla birlikte, en büyük mobil cihaz üreticisi, Nisan ve Haziran ayları arasında 58,5 milyon akıllı telefon piyasaya süren Samsung oldu. Ancak bu sayı, 2021’in ilk çeyreğindeki üretimden yüzde 23,5 daha az. Ciddi düşüşün nedeni ise koronavirüsün şirketin Hindistan ve Vietnam’daki fabrikalarında üretimi durdurmaya yol açması.

Bu arada, uzmanlar 2021’in sonunda Samsung’un akıllı telefon pazarında liderliğini korumayacağı tahmin ediyor. Ancak bu, özellikle Çinli şirketlerden kaynaklanan artan rekabet ortamında şirket için kolay olmayacak.

Apple’a gelirsek, iPhone üretimleri de azaldı. Bunun nedeni, şirketin iPhone 12’nin piyasaya sürülmesi ile iPhone 13’ün yakında piyasaya sürülmesi arasında bir geçiş aşamasında olması. Toplamda, 2021’in ikinci çeyreğinde 42 milyon iPhone üretildi ve bu, bu yılın ilk çeyreğine göre yüzde 22 daha az. Akıllı telefon satışlarında dördüncü sırada kendine yer buldu.

Samsung ve Apple için büyük rakipler: OPPO ve Xiaomi

Çin merkezli OPPO ve Xiaomi şirketleri, 2021’in ikinci çeyreğinde 49.5 milyon akıllı telefon satışı yaptı. Bu hesaplama, şirketlerin alt markalarının piyasaya sürdüğü ürünler de dikkate alınarak yapıldı. Yani, Xiaomi satış sayısı içinde Redmi, POCO ve Black Shark markaları da var. Aynı şekilde OPPO içinde Realme ve OnePlus olduğu gibi.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla OPPO’nun yüzde 80, Xiaomi’nin akıllı telefon üretimi ise yüzde 70 arttı. Ancak bu yılın ilk çeyreğinde üretim biraz azaldı. Şirketlerin büyümesinin nedenleri arasında Huawei’nin düşüşü de yer alıyor. Ayrıca Samsung, Oppo ve Xiaomi’nin büyümesine karşı kendi yerini korumak için çok çalışmak zorunda kalacak.

Nisan-Haziran 2021 arasında 34 milyon akıllı telefon satan Vivo beşinci sırada yer aldı. Hindistan’da koronavirüsün patlak vermesi, daha iyi bir performans göstermesini engelledi. Şirketin payı bu yılın üçüncü çeyreğinde biraz azalacak. Çünkü Samsung ve Apple’ın üretimlerini artırması bekleniyor. Yine de Huawei’nin payındaki düşüşten yararlanmayı başaranlar arasında yer alıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası