SonTakip

Samsung, dünyanın ilk LPDDR5X DRAM’ini duyurdu!

Samsung Electronics, dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan LPDDR5X DRAM yongasını duyurdu. Şirket yayınladığı açıklamada, LPDDR5 DRAM belleğe …

Samsung, dünyanın ilk LPDDR5X DRAM’ini duyurdu!

Samsung Electronics, dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan LPDDR5X DRAM yongasını duyurdu. Şirket yayınladığı açıklamada, LPDDR5 DRAM belleğe kıyasla LPDDR5X’in 1.3 kat daha performanslı çalıştığını belirtti. Ayrıca yüzde 20 daha düşük güç tüketimi sunduğunu da vurguladı.

Samsung DRAM Tasarım Ekibi Başkanı SangJoon Hwang konuyla ilgili açıklamasında, “LPDDR5X’imiz; yüksek performanslı, düşük güçlü belleğin kullanımını akıllı telefonların ötesine taşıyacak. Sunucular ve hatta otomobiller gibi yapay zeka tabanlı uç uygulamalara yeni yetenekler getirecek” ifadelerini kullandı.

LPDDR5X DRAM sayesinde 64GB RAM görebileceğiz

Samsung, LPDDR5X DRAM’in gelecekte 5G destekli uygulamaların hızı, kapasitesi ve güç tasarrufu ihtiyaçlarını karşılayacağını söyledi. 16Gb LPDDR5X DRAM, açıklanan bilgiye göre saniyede 8.5 gigabit’e (Gbps) kadar veri işleme hızına çıkabilecek. 14nm DRAM işlem teknolojisinden faydalanılarak üretilen yonga, yüzde 20 daha fazla güç tasarrufu sunacak.

LPDDR5 bellek yongasının işlem hızı 6.4Gbps seviyesindeydi. LPDDR5X DRAM ile birlikte şirket hem hız artışı sağladı hem de RAM kapasitesini artırdı. Artık akıllı telefonlarda 64GB kapasiteli Rastgele Erişim Belleği (RAM) görebileceğiz.

Güney Koreli şirket, açıklamasında Artırılmış Gerçeklik, yapay zeka ve dijital gerçeklik dünyası vurgusu yaptı. Bu sektörlerdeki faaliyet alanını genişletmek adına küresel yonga seti üreticileriyle iş birliğine gideceğini belirten Samsung, LPDDR5X teknolojisinin bu anlamda büyük rol oynayacağını ifade etti.

Samsung, geliştirdiği yeni DRAM yongasını yalnızca akıllı telefonlarda kullanmayacak. Açıklamadan anlaşıldığı üzere tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda ve hatta AR (Artırılmış Gerçeklik), VR (Sanal Gerçeklik) ve MR (Karma Gerçeklik) alanlarında da yer verecek.

Hatırlatmak gerekirse LPDDR5 teknolojisine sahip RAM’ler Galaxy S20 ve S21 serisinde kullanılmıştı. LPDDR5X DRAM yongasının ise 2022 yılında tanıtılması beklenen Galaxy S22 serisinde bulunacağı tahmin ediliyor. Aynı sene piyasaya sürülecek Galaxy Tab S8, S8+ ve S8 Ultra modellerinde de kullanılabileceği iddia ediliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası