SonTakip

Otomobilde Telefon Kullanımı Sorgulanıyor

RAC Vakfı Direktörü, sürücülerin akıllı telefon deneyimlerini otomobil seyir halinde gerçekleştirmelerine karşı uyarıyor. Direktör, bu konuda önlem alınması gerektiğini söylüyor.

Otomobilde Telefon Kullanımı Sorgulanıyor

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi, birçok değişkene sahip hayat dinamiklerinin farklılaşmasına yol açtı.

İnsanlar günlük yaşamlarını akıllı telefonlar çerçevesinde kurarken cihazlar; hayatın her alanında bulunan bir ihtiyaç haline geldi.

Birçok olumlu getirisinin yanında, bir o kadar olumsuz götürüye sahip akıllı cihazların en tehlikeli kullanım alanlarından biri ise hiç şüphesiz otomobiller.

Hava ve deniz taşımacılığı ile karşılaştırıldığında en çok kazaya sebebiyet vererek, en güvensiz ulaşım yolu olarak betimlenen karayolunda gerçekleşen kazaların birçoğunu bir anlık dikkatsizlik oluşturuyor.

Akıllı telefonlar başta olmak üzere pek çok faktörlerle dikkatlerini dağıtan sürücüler, geri dönüşü olmayan yollara girebiliyorlar.

Otomobil güvenliği uzmanları ise, teknoloji şirketlerinin bu konuyu odaklarına alarak harekete geçmelerini öneriyorlar.

Uçuş moduna benzer bir özellik gelmeli

RAC Vakfı Direktörü Steve Gooding, İngiltere’de her yıl gerçekleşen 70 trafik kazasının cep telefonundan kaynaklandığını belirtiyor.

Kazalar sonrasında yapılan yardım çağrılarının yine cep telefonlarıyla gerçekleştiğini söyleyen Gooding, bu konunun bariz bir tezat oluşturduğunu dile getiriyor.

Direktör akıllı telefonlarının bu bağlamdaki konumuna dikkat çekerek, son model teknoloji ile donatılmış cihazların daha işlevsel olması gerektiğini vurguluyor.

Gooding, üreticilerin sorumluluk alarak, uçaklarda kullanılan “uçuş modu”na benzer bir özelliğin, karayolu taşımacılığına da uyarlanabileceğini düşündüklerini sözlerine ekliyor.

Küresel çaptaki akıllı telefon üreticilerinin bir süredir, devletlerle birlikte cihazların otomobil içerisindeki kullanımına ilişkin hukuki boyutu tartıştığı biliniyor.

Teknoloji şirketlerinin işin hukuki dayanağını göz önünde bulundurarak, ticari bir kaygı ile akıllı telefon cihazlarının otomobillerde kullanımının yasaklanmasına sıcak bakmadığını dile getiriliyordu.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/otomobilde-telefon-kullanimi-sorgulaniyor-74370

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası