SonTakip

Omicron varyantı için yeni tedavi yöntemi keşfedildi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Omicron varyantına karşı etkisiz olduğu gerekçesiyle önceden izin verilen antikor tedavileri için verilen …

Omicron varyantı için yeni tedavi yöntemi keşfedildi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Omicron varyantına karşı etkisiz olduğu gerekçesiyle önceden izin verilen antikor tedavileri için verilen izinler askıya aldı. Bugün paylaşılan bilgiye göre, monoklonal antikor olan bebtelovimab için acil kullanım izni verildi.

Bebtelovimab, biyoteknoloji şirketi AbCellera ile Eli Lilly işbirliğiyle koronavirüs için piyasaya sürülen ilk antikorunu bulan ekip tarafından geliştirildi.

Omicron varyantı için bebtelovimab antikoru kendini kanıtladı

Konu hakkında açıklama yapan Abellera CEO’su Carl Hansen, “Yeni monoklonal tedavinin geliştirilmesi için 2021’in ilk aylarında çalışmaya başladık. Gelecekteki varyantların önüne geçmek için, yalnızca nadiren mutasyona uğradığını düşündüğümüz SARS-CoV-2 spike proteinindeki belirli bölgelere bağlanan bir antikor geliştireceğiz. Yeni nesil bir antikor keşfetmek için çaba harcıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hansen, geliştirilen antikorun bilinen tüm endişe verici varyantlarda etkili olduğunun altını çizdi. Omicron varyantı için de etkili olan tek antikor olan bebtelovimab, bazı sınırlamalar ile acil kullanım yetkisi elde etti.

Geliştirilen antikor tedavisi, koronavirüsün erken evrelerinde hafif ile orta şiddette semptom yaşayan kişilere uygulanacak. Antikor tedavisi için 12 yaş ve üzeri sınırlaması da yer alıyor.

Yetkililer, halihazırda koronavirüs nedeniyle hastaneye yatırılmış kişilerde bebtelovimab kullanılmayacağını açıkladı. FDA tarafından onaylanan veya yetkilendirilen diğer koronavirüs tedavi seçeneklerine erişilemeyen hastalar için kullanılabilecek.

Omicron varyantı, birden fazla yinelemeye sahip. Birinci yineleme olan BA.1’e karşı etkili olan Sotrovimab, ne yazık ki diğer Omicron varyantı BA.2’ye karşı etkili değil. Bilim insanları, Sotrovimab tedavisi beklentileri karşılamazsa sağlık sektörünün koronavirüse karşı kullanılan yöntemlerin sınırlanacağını belirtti.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, “BA.2 alt varyantı ABD’de artmaya devam ederse, bu potansiyel tedaviyi virüsün bu türüne karşı çalışan monoklonal antikor tedavisi olarak kullanacağız.” dedi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası