Merkez Bankası’ndan kredi kartı nakit avansı için geri adım!

Merkez Bankası, kredi kartı nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerinde getirdiği sınırlamalarla ilgili geri adım attı.

Merkez Bankası’ndan kredi kartı nakit avansı için geri adım!

Merkez Bankası, kısa bir süre önce duyurulan kredi kartı nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerinde getirmiş olduğu sınırlamalarla ilgili geri adım attı. Bilindiği üzere söz konusu sınırlama kapsamında kredi kartı harcamalarına ve yapılan nakit çekim işlemlerine kredi türüne yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olması kararlaştırılmıştı. Ancak bu durum an itibariyle değişti.

Kredi kartından nakit avansı için sınırlama uygulanmayacak

Sözcü’nün haberine göre Merkez Bankası, kredi kartından nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerinde hiçbir sınırlama uygulamama kararı aldı. Bu noktada bankalara gönderilen bildiride bireysel kredi kartları vasıtasıyla kuyum harcamaları ve nakit çekimlerinin kredi türüne göre menkul kıymet tesisinden hariç tutulacağı ifadesine yer verildi.

Konut, tarım, esnaf, KOBİ, ihracat ve yatırım kredileri ile mali kuruluşlara kullandırılan krediler ile birlikte kurumsal kredi kartları ve tüketicilere kullandırılan kredili mevduat hesabı kredilerine kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisi muafiyeti de sağlandı.

Merkez Bankası 16 Mayıs 2023 tarihinde yayınladığı yeni regülasyonla birlikte ihtiyaç kredilerinde menkul kıymet zorunluluğu getirdi. Bu zorunluluk kapsamında kredi kartı harcamalarında ve yapılan nakit çekim işlemlerinde kredi türüne yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olması kararlaştırıldı.

Konuyla alakalı olarak bankacılık kaynaklarından gelen bilgilere göre tüketiciler bu nakit avansla ihtiyaçlarını karşılıyordu. Yani nakit avansı bir nevi ihtiyaç kredisi şeklinde kullanıyorlardı. Menkul kıymet zorunluluğu ile birlikte çoğu banka pazartesi gününden itibaren kredi kartından nakit avans çekimini kapattı. Yukarıda da belirtildiği gibi bu karardan kısa bir süre önce geri adım atıldı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası