Ekrandaki ölü pikseller nasıl düzeltilir?

Monitörlerde bazen ölü ya da sıkışmış pikseller belirebiliyor. Görüntüsünün hoş olmaması ile beraber can sıkıcı bir durum. Eğer garanti …

Ekrandaki ölü pikseller nasıl düzeltilir?

Monitörlerde bazen ölü ya da sıkışmış pikseller belirebiliyor. Görüntüsünün hoş olmaması ile beraber can sıkıcı bir durum. Eğer garanti dahilinde onarım için gönderirseniz, monitörünüze kavuşmanız biraz uzun sürebilir. Garantiniz de yoksa değiştirmek için gereğinden fazla harcama yapmanız gerekir.

TFT, OLED veya LCD ekranlarınızda bulunan ölü pikselleri düzeltmek aslında oldukça kolay. Göstereceğimiz birkaç adımı izleyerek basit yollardan ve kısa sürede ölü piksellerden kurtulabilirsiniz. Peki ekrandaki ölü piksel giderme nasıl yapılır?

Ekrandaki ölü pikselleri giderme

Bu işlemlerde garantinizi bozacak hiçbir adım bulunmuyor. Öncelikle bunun bir ölü piksel mi yoksa sıkışmış piksel mi olduğunu tespit etmelisiniz. Sıkışmış piksel, üç alt piksel renginde görünür. Kırmızı, yeşil ya da mavi. Ölü olanlar ise, tüm alt pikseller tamamen kapandığından siyah olur.

Bazı ölü veya sıkışmış piksel örnekleri

Nadir durumlarda siyah pikseller de sıkışmış olabilir. Eğer piksel rengi beyaz ya da renkli ise düzeltebilirsiniz. Siyah olduğunda ise düzeltmek pek mümkün olmuyor. Öncelikle pikselin sıkışmış mı yoksa ölü mü olduğunu tespit edelim.

Piksel testi nasıl yapılır?

 • Piksel testi yapmak için öncelikle buradan siteyi açın. Herhangi bir iOS, Android ya da masaüstü cihazında uygulayabilirsiniz.
 • Sitede de belirtildiği gibi, ölü ya da sıkışmış piksellerin tespiti herhangi bir cihazla otomatik olarak yapılamaz. Bu nedenle ekranı inceleyip kendiniz tespit etmeniz gerek. ”Ölü Piksel Testi İçin Tıklayınız” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada size testi nasıl yapacağınızı adım adım gösterecek aşağı doğru inen açıklamalar mevcut.
 • F11 tuşuna basıp ful ekrana geçtikten sonra testi başlatın.
 • Her renk ekranında, monitörünüzü dikkatlice inceleyin ve renk farklılığı olan yerleri tespit edin.

Eğer siyah değil ise şanslısınız. Hala düzeltme şansınız var. Fakat eğer ölü piksel ise bunun için sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Yine de daha önce dediğimiz gibi, nadir durumlarda siyah olarak gözüken sıkışmış pikseller olabiliyor. Bu yüzden şansınızı deneyebilirsiniz. Peki sıkışmış pikseller nasıl düzeltilir?

Sıkışmış piksel düzeltme

Sıkışmış ya da ölü görünen pikselleri düzeltmek için uygulamalar ve manüel çözümler var. Uygulamalar, sorunlu pikseli birden fazla renkle flaşlayarak sorunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor. JScreenFix web uygulaması bu çözümlerden biri.

 • Buradan uygulamayı açın.
 • Sonra sayfayı aşağı kaydırın ve ”Launch JScreenFix” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza böyle bir sayfa çıkacak. Alttaki yeşil simge ile tam ekrana geçin.
 • Piksellerin bulunduğu küçük ekranı kaydırarak sıkışmış piksellerin bulunduğu kısma getirin ve 10 dakika bekletin. Daha garanti bir sonuç elde etmek için daha fazla da bekletebilirsiniz.

Bu çözüm işinize yarayacaktır. Eğer yaramaz ise bir de manüel olarak nasıl çözebileceğimize bakalım.

 • Öncelikle monitörünüzü kapatın.
 • Nemli bir bez alın. Bu ekranın çizilmesini önleyecektir.
 • Bez yardımı ile sıkışmış pikselin bulunduğu kısma baskı uygulayın. Diğer kısımlara bastırmamaya dikkat edin.
 • Bir süre ovaladıktan sonra monitörünüzü açın.

Bu işlem sonrasında sıkışmış pikselin gitmiş olması gerek. İşte sıkışmış piksellerden kurtulmak bu kadar kolay. Eğer siyah bir pikseliniz varsa bu onun büyük olasılıkla ölü olduğuna işaret eder. Bu durumda cihazınız garanti kapsamında ise garantiye, değilse bir teknik servise göstermeniz yararlı olur.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası