Kanser tedavisi için yeni bir umut doğdu

Son bir yıldır tüm tıp dünyası koronavirüs salgınını ortadan kaldırmak için ilaç ve aşı çalışmalarıyla haşır neşir durumda. Ancak her yıl …

Kanser tedavisi için yeni bir umut doğdu

Son bir yıldır tüm tıp dünyası koronavirüs salgınını ortadan kaldırmak için ilaç ve aşı çalışmalarıyla haşır neşir durumda. Ancak her yıl yaklaşık 7 milyon insanın canını alan kanser hastalığı  tedavisi için yeni umut doğmuş gibi görünüyor.

Kanser tedavisi için yeni bir ilaç geliştirildi

Kanser tedavisi için son yıllarda hücrenin temel enerjisini sağlayan mitokondrinin önemi ortaya çıkmıştı. Kanserli hücreler çoğalmak ve ölüm oranını artırmak için hücrelerin mitokondrilerine saldırıyordu.

Bilim insanları, mitokondriyi etkisiz hale getirmek için kullanılan toksik yani vücudun bütünlüğüne zarar veren ilaçlara bir alternatif geliştirdi. Sadece kanserli hücreleri hedef alan bu ilaç, mitokondrileri etkisiz hale getirirken, sağlıklı hücrelere de zarar vermiyor.

Mitokondri tedavisi, kanser hastalarının son yıllarda başvurduğu ve umut sağlayan tedavilerden biri.  Alman ve İsviçre bilim insanlarının ortak geliştirdiği bu yeni ilaçla birlikte, kanser ilaçlarının olumsuz etkilerini de ortadan kalkması bekleniyor.

Mitokondri

Bu ilacın geliştirilmesinde, mitokondrinin mtDNA denilen, kendine has bir genetik materyale sahip olması yatıyor. Bu genetik yapıyı hedef alan ilaç sayesinde, ekip sağlıklı olan hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyebildi.

Köln‘deki Max Planck Yaşlanma Biyolojisi Enstitüsü, Stockholm‘deki Karolinska Enstitüsü ve Göteborg Üniversitesi‘nden uluslararası bir araştırma ekibi tarafından ortak olarak geliştirilen bu ilacın kanser hastalığı için yeni bir umut olması bekleniyor.

Yine koronavirüs aşısıyla önemli bir başarı elde eden BioNTech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin‘de, salgın sonrası kanser aşısı geliştireceklerinin müjdesini vermişti.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası