James Webb, 11.5 milyar yıllık gökkuşağı düğümü görüntüledi

Geçtiğimiz aylarda dış gezegen olan WASP-39b atmosferinde karbondioksit tespit eden James Webb, yeni bir keşif ile gündeme geldi. Yeni …

James Webb, 11.5 milyar yıllık gökkuşağı düğümü görüntüledi

Geçtiğimiz aylarda dış gezegen olan WASP-39b atmosferinde karbondioksit tespit eden James Webb, yeni bir keşif ile gündeme geldi. Yeni galaktik merkez tespit eden James Webb, 11.5 milyar yıl önce var olan gökkulağı düğümü görüntüledi.

Yeni bir James Webb görüntüsünde yakalanan bu en yeni kuasar, SDSS J165202.64+172852 olarak adlandırıldı. Bili insanları, bu kuasarın antik evrende var olduğunu düşünüyor.

James Webb, gökkuşağı düğümü görüntüledi

James Webb görüntüsündeki kuasar, yakın zamanda görüntülenen Pillars of Creation’dan (Yaratılış Sütunları) ve hatta Webb’in ilk görüntülerinin hedeflerinden çok daha uzakta yer alıyor. Bilin insanları, düğümün yaklaşık 11.5 milyar yıl önce var olduğunu, uzaklığı nedeniyle yeni görüntülenebildiğini açıkladı.

Yetkililer, görüntülenen bölgenin uzaklığı nedeniyle çekilen fotoğrafların bulanık olduğunun altını çizdi. Görüntünün bulanıklığına rağmen, en son James Webb görüntüsünde kuasarın ve onu çevreleyen galaksilerin gökkuşağı düğümlü görünümünü net bir şekilde görebilirsiniz.

Kuasardan gelen ışığın kırmız ağırlıklı olmasının elektromanyetik spektrumun kırmızı ucuna doğru daha fazla kaymasından kaynaklandığı açıklandı. Görüntüde en az üç adet çevre gökada yer aldığı belirtiliyor. Birbirlerine son derece yakın olan gökadalar, düğüm olarak nitelendiriliyor.

Yeni görüntüler ile birlikte, James Webb’in antik evrene ulaşabildiği tekrar kanıtlandı. Mars’ı ve diğer gezegenleri gözlemlemek için James Webb teleskobunu kullanarak, bu gezegenler hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam ediyoruz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası