SonTakip

iOS tabanlı COVID-19 uygulamaları için kritik uyarı!

iOS tabanlı COVID-19 takip uygulamaları için araştırmalar yapan Digital Forensics Initiative Direktörü Jonathan Albright, çok ilginç sonuçlar …

iOS tabanlı COVID-19 uygulamaları için kritik uyarı!

iOS tabanlı COVID-19 takip uygulamaları için araştırmalar yapan Digital Forensics Initiative Direktörü Jonathan Albright, çok ilginç sonuçlar ortaya koydu. Albright, 493 adet uygulama test etti.

Bu uygulamaların farklı ülkelerde denendiğini söyleyen yönetici, test ettiği bütün yazılımların bu salgını takip edebildiğini söyledi. Kullanıcıları tedirgin eden ana sorun ne?

iOS tabanlı COVID-19 takip uygulamaları gizliliği yok sayıyor!

Alınan bilgilere göre bu tarz programlar aslında kullanıcılardan ihtiyaç duyduğu bilgi miktarından fazlasını talep ediyor. Jonathan Albright, kullandığı uygulamalardan çoğunun kameraya, mikrofona, fotoğraf galerisine, rehbere ve konum bilgisine ulaşmak için izin istediğini belirtti.

Albright’a göre bu izin isteklerinin hepsi son derece gereksiz ve iyi niyetli değil. Bilindiği üzere bu verilerin çoğu daha sonra kâr etmek için reklamlar ile gelir sağlayanlar tarafından kullanılıyor.

493 uygulamadan yalnızca 47’si Google’ın ve Apple’ın insanların gizliliğini yok saymayan maruz kalma bildirimini kullandı. Dünya çapında kullanılan iOS tabanlı yedi COVID-19 takip uygulamasının altısı şu anda neredeyse her kullanıcıdan istediği izni alabiliyor. İnsanlar bu uygulamalara güveniyor.

Albright’ın aktardığı diğer bilgilere göre 493 uygulamanın yüzde 44’ü kameraya, yüzde 22’si mikrofona, yüzde 32’si fotoğraf galerisine ve yüzde 11’i rehbere ulaşmak istedi. Bazı uygulamalar ise kendisinin ihtiyacı olmayan her türlü bilgiye erişmeyi talep ediyor.

Albright, üniversiteler ve hükûmetler tarafından geliştirilen bazı COVID-19 uygulamalarının bile kullanıcıların gizliliğini ihlal ettiğini iddia etti. Ayrıca gizlilik ihlalinin Android tarafında da yaşandığı bildirildi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası