SonTakip

iOS 10.3, iPhone’da boş alan açıyor!

Apple,uzun süren testler sonunda iOS 10.3’ü yayınladı. Önemli değişikliler içeren bu güncellemenin, iOS cihazları hızlandırdığı ve cihazlarda boş alan açtığı tespit edildi.

iOS 10.3, iPhone’da boş alan açıyor!

Apple, iOS 10’un son büyük ara güncellemesi olan iOS 10.3‘te önemli bir değişikliğe giderek iOS dosya sistemini değiştirdi. Bu değişikliğin olumlu sonuçları ilk günlerde yapılan testler ve incelemeler ile ortaya çıkmaya başladı.

iOS 10.3 boş alan açıyor!

iOS güncellemeleri genellikle depolama alanında daha fazla yer işgal ederken iOS 10.3‘te bunun tam tersi oldu. Yeni güncelleme önceki iOS sürümlerine göre hem daha az yer kaplıyor hem de kullanılabilir depolama alanı kapasitesini arttırıyor.

iOS 10.3 güncellemesi, görselde görünen, içinde 40.000 ‘den fazla fotoğraf ve 200 ‘e yakın uygulama olan 256 GB kapasiteli iPhone 7 Plus’ta 7.81 GB kadar bir boş alan açtı. Ayrıca cihazın 248 GB olan kullanılabilir depolama kapasitesinin 252 GB’a yükselmesini sağladı. Yani yaklaşık 4GB lık bir ekstra alan ortaya çıktı. Kapasite, aygıtın depolama için kullandığı yongalardaki donanım bellek bitlerinin bir ölçüsü değildir. İşletim sistemi, aynı zamanda EFI bölüm haritasına ve diğer düşük düzeyli depolama yüküne ayrılan kapasite miktarını ortaya çıkarır. Cihazınızın saklama alanı ne kadar büyük olursa, iOS 10.3 ile size daha fazla depolama alanı açılmış olur. Peki böyle bir kazanım sağlayan APFS (Apple File System) bunu nasıl yapıyor?

APFS’nin faydası ne ?

iOS 10.3’te bulunan yeni Apple Dosya Sistemine (APFS) geçişin, hacim depolama birimini biçimlendirme konusunda daha verimli olduğu görülüyor. APFS, özellikle modern “katı hal” depolama Teknolojisinden yararlanmak için tasarlandı. Ayrıca, gelecekte 64 bitlik dosya sistemi yapıları desteği sayesinde çok daha büyük depolama alanlarına sahip cihazlarda da kullanılacak.

Yeni dosya sisteminin özellikleri arasında esnek genişlemeye olanak tanıyan yeni bir birim bölümleme şeması var. Bu da, hacim bölümünün ve dosya sistemi yapısının bir parçası olarak daha az depolama alanı tüketimine, dolayısıyla kapasite artışına sebep oldu. Apple’ın uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını yeni dosya sistemine göre güncellemelerini istemesi ile birlikte uygulamalar iOS cihazlarda daha az yer kaplayacaktır.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/ios-103-ios-cihazlarda-bos-alan-aciyor-80602

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası