SonTakip

iOS 10.3 çıktı!

Apple’ın uzun süredir beta süreci devam eden işletim sistemi güncellemesi iOS 10.3 bugün yayımlandı. Yeni güncelleme ile ilgili tüm detaylar haberimizde!

iOS 10.3 çıktı!

iPhone, iPad ve iPod Touch cihazları için iOS 10.3 sonunda yayımlandı. Yeni güncelleme ile birlikte AirPod’umu bul, CarPlay iyileştirmeleri ve Apple’ın yepyeni dosya sistemi işletim sistemine eklenmiş oldu. Bunların dışında iOS 10.3 ile gelen bir çok yenilik var.

iOS 10.3 yenilikleri 

Uygulama animasyonları

Uygulamalar açılıp kapanırken görünen uygulama ön izlemeleri biraz küçültülmüş. Ayrıca uygulama ön izlemelerinin kenarları yuvarlak olmuş. Görselde eski ve yeni halini görebilirsiniz.

Apple kimliği profili

Ayarlar uygulamasının en üstünde “Apple kimliği” profil seçeneği var. Oturum açtığınız tüm cihazlar da dahil olmak üzere tüm Apple kimliği bilgilerini gösteriyor. Ayrıca iCloud, iTunes ve App Store ve Aile Paylaşımı bağlantıları var.

iCloud depolama alanı gösterimi

Yeni Apple kimliği ayarlarının iCloud bölümünde, iCloud depolama alanının nasıl kullanıldığına dair görsel bir döküm var. Fotoğrafların, iCloud yedeklerinin ne kadarını kullandığını daha net bir şekilde görebilirsiniz. Yeni depolama seçeneğine dokunduğunuzda, standart iCloud yönetim seçenekleri açılıyor. Bu bölüm aynı zamanda iCloud’u kullanan Anahtarlık, iPhone’umu Bul ve iCloud Yedekleme ayarlarını içeren tüm uygulamaları listeliyor.

AirPods’umu Bul

Bir süre önce, kaybolan AirPods’u bulmak için AppStore’dan yayınlanan bir uygulama Apple tarafından sebep belirtilmeden mağazadan kaldırılmıştı. Apple’ın uygulamayı kaldırma sebebi iOS 10.3 ile gelen AirPods’umu bul özelliği. Artık iPhone’umu Bul uygulamasının içinden kaybolan AirPods’u bulmak mümkün.

Bu özellik sayesinde AirPods’un Bluetooth üzerinden bir iOS cihazına bağlandığı son bilinen yerin kaydı tutuluyor. Kullanıcıların kayıp bir AirPod’u bulmak için bir ses çalmasını sağlıyor

Uyumsuz uygulamalar listeleniyor

Apple’ın iOS 10.3’e eklediği özellik sayesinde artık uzun süredir güncellenmeyen uygulamalar listeleniyor. Böylece cihazınızı yavaşlatan yada iOS’un son sürümü ile çakışma yapabilecek uygulamaları kolayca tespit edip silmenizin önü açılmış oluyor.

SiriKit

Üçüncü parti uygulamaların Siri’ye erişmesini sağlayan SiriKit, Siri’nin faturaları ödeme, ödemelerin durumunu kontrol etme ve Uber gibi hizmetlerden gelecekteki seyahatlerini planlamak için kullanılabilecek yeni özelliklerle güncelleniyor.

CarPlay

EV şarj istasyonlarının bulunduğu yeri gösteren ve en son kullanılan uygulamaları başlatan kısayollar ile güncellendi.

Haritalar

Harita uygulamasında, hava durumunu ve mevcut konumunuza ilişkin hava koşullarıyla ilgili diğer ayrıntıları görmek için hava durumu 3D Touch desteği sunuluyor.

HomeKit

HomeKit, programlanabilir ışık anahtarları desteğine kavuştu.

Apple Dosya Sistemi

iOS 10.3 kurulurken, iPhone’un dosya sistemi Apple File System (APFS) kullanacak şekilde güncelleniyor. Apple, yeni güncellemeyi indirmeden önce bir yedekleme yapmanızı öneriyor. Geçen yıl WWDC’de duyurulan APFS, Flash / SSD depolama alanı için optimize edilmiş.

Uygulama ikonu değişiklikleri

Geliştiriciler artık uygulama ikonlarını istedikleri zaman herhangi bir güncelleme ile değiştirebilirler.

iPad klavyesi 

iOS 10.3’te  9.7 inç veya daha küçük bir iPad’de kullanılabilen, tek elle kayan, gizli bir iPad klavye düzeni ayarı var. Geliştirici Steve Troughton-Smith tarafından keşfedilen özellik şu anda kullanılamıyor.

 

Güncellemede başka neler var?

iOS 10.3 güncellemesini yapanlar artık 32-bit’lik uygulamaların iOS 11 ile birlikte çalışmayacağı konusunda da uyarı almaya başlayacaklar. Hatırlarsanız bundan birkaç gün önce sizlere iOS 11 ile birlikte 32-bit uygulama desteğinin son bulacağını da iletmiştik.

iOS 10.3‘e geçiş yapmanızın ardından artık iTunes’da yer alan filmleri bir kez kiralamanız yeterli. Kiralama işleminin ardından sahip olduğunuz tüm iOS destekli cihazlarınızda filmleri izleyebileceksiniz.

Son olarak da Haritalar uygulamasına 3D Touch ile hava tahmini desteği, Ayarlar bölümünde yer alan kullanıcı güvenliği sekmesinin belirgin hale getirilmesi ve Podcasts uygulamasının Müzik uygulaması gibi kendine has bir Widget’a sahip olması gibi özellikler de yeni güncelleme ile birlikte iOS kullanıcılarına sunulmuş oldu.

iOS 10.3 güncellemesini yapmadan önce mutlaka ama mutlaka cihazınızın yedeğini almanız gerektiğini de belirtmemiz gerekiyor. Yenilenen dosya sistemi yüzünden kayıplar yaşamamak adına bu adım çok önemli. iOS cihazınızın şarja takılı olması yada bataryasının % 50’nin üzerinde olması gerektiğini unutmayın. iOS cihazınızda iOS 10.3 beta 7 yüklü ise bu sürüm final sürümü niteliğindedir. Bu sebeple sizde güncelleme görünmeyebilir.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/ios-103-cikti-80549

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası