SonTakip

Intel Raptor Lake daha tanıtılmadan rekor kırdı!

Intel’in önümüzdeki haftalarda duyuracağı 13. Nesil Raptor Lake işlemci ailesinden yeni bilgiler geldi. Son sunumda Intel, Raptor Lake …

Intel Raptor Lake daha tanıtılmadan rekor kırdı!

Intel’in önümüzdeki haftalarda duyuracağı 13. Nesil Raptor Lake işlemci ailesinden yeni bilgiler geldi. Son sunumda Intel, Raptor Lake modellerinin kutudan 6 GHz saat hızıyla çıkacağını ve AMD’yi sollayacağını söyledi. Şirket ayrıca hız aşırtmada 8 GHz’yi bulacağını ve rekor kıracağını iddia etti.

Intel: 13. Nesil 6 GHz ile gelecek ve 8 GHz’ye çıkarılabilecek

İsrail’de gerçekleştirilen Intel Tech Tour 2022 etkinliğinde en yeni 13. Nesil Raptor Lake ailesiyle ilgili önemli bilgiler paylaşıldı. Intel, saat hızı konusunda AMD’yi geçeceğini ve yeni modellerin stok 6 GHz hızında çalışacağını bildirdi. Ryzen 9 7950X’in normal şartlarda 5,7 GHz hızında çalıştığını biliyoruz.

Intel, hangi Raptor Lake modelinin 6 GHz stok hızında çalışacağını açıklamadı. Ortaya çıkan son bilgiler, Ryzen 9 7950X ile rekabet edecek 24 çekirdekli (8 performans ve 16 verimlilik) Core i9-13900K modelinin 5,8 GHz’de çalıştığını göstermişti. Bu yüzden 6 GHz’li model Core i9-12900KS olabilir.

Intel’in stok saat hızına ek olarak hız aşırtma konusunda da iddialı olduğunu belirtelim. Sıvı nitrojen Raptor Lake sistemlerin 8 GHz’e kadar ulaşabileceğini söyledi. Şirket, bu rakamı “dünya hız aşırtma rekoru” olarak ilan etti. Fakat resmi olmayan dünya rekoru, 8.7 GHz ile AMD FX-8370 modeline ait.

Intel’in Raptor Lake için paylaştığı diğer bilgiler ise tek iş parçacıklı yüklerin yüzde 15, çok iş parçacıklının ise yüzde 41 artış sunacağını ortaya koydu.

13. Nesil Raptor Lake işlemci ailesini, 27 Eylül’de düzenlenecek Innovation etkinliğinde göreceğiz. En yeni modellerin Ekim ayında pazardaki yerini alması planlanıyor. Intel, 14. Nesil işlemcilerin Arc Alchemist ekran kartı satışını destekleyeceğini düşünüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası