Intel Lunar Lake serisi COMPUTEX 2024’te tanıtıldı! İşte özellikleri

Intel Lunar Lake serisi mobil işlemciler COMPUTEX 2024 kapsamında görücüye çıktı. Peki yeni seri neler vadediyor?

Intel Lunar Lake serisi COMPUTEX 2024’te tanıtıldı! İşte özellikleri

Intel, geçtiğimiz yıl Core Ultra adlandırmasına geçiş yaparak işlemcilerinde yeni bir dönem başlattı. COMPUTEX 2024 etkinliği kapsamında ise Lunar Lake serisi mobil işlemciler görücüye çıktı. Yapay zeka odaklı Intel modelleri neler vadediyor?

Intel Lunar Lake yapay zeka ile geliyor

Intel, Lunar Lake adlı yeni nesil işlemcilerini COMPUTEX 2024’te sergiledi. Yeni platformlar, önümüzdeki yıldan itibaren ince ve hafif dizüstü bilgisayarlara güç sağlamayı amaçlıyor. Intel’in Meteor Lake çiplerine göre CPU tarafında önemli iyileştirmeler vadediyor.

Lunar Lake, Microsoft tarafından geliştirilen Copilot+ PC gereksinimlerini karşılayan ilk işlemci ailesi olacak. Yapay zeka destekli bilgisayarları kapsayan bu platform, çekirdeklerde önemli yenilikleri beraberinde getiriyor. Intel, Lion Cove performans ve Skymont verimlilik çekirdeklerinde hibrit bir tasarımı benimsiyor.

Şirket, verimlilik çekirdeklerinin tek başına Meteor Lake yongalarıyla aynı performansı sağlayabileceğini iddia etti. Hatta gücünün yalnızca üçte birini kullanarak bu performansa ulaşabilecek. Performans çekirdekleri ise aynı güç kullanımında yüzde 50’ye kadar daha yüksek tek iş parçacıklı performans sunacak.

Diğer önemli gelişmeler arasında saniyede 48 trilyon işlem gücüne sahip 4 kat daha hızlı NPU birimi yer alıyor. Özellikle yapay zeka işlemleri için kullanılan bu birim, CPU+GPU+NPU şeklinde hibrit tasarımın bir parçası olacak.

Intel, Lunar Lake’in CPU, GPU ve NPU arasında toplamda saniyede 120 trilyon işlem gücü sağlayacağını tahmin ediyor. Çiple birlikte gelen Xe2 tabanlı Intel Arc GPU ise Meteor Lake’ten yüzde 50 daha iyi grafik performansı vadediyor.

Intel, en yeni mobil işlemci ailesini önümüzdeki yıla kadar satışa sunmayı planlıyor. Büyük bilgisayar üreticilerinin Copilot+ PC deneyimini Intel ile sunmasını bekliyoruz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası