Instagram, gençlere cinsel içerikli Reels videoları öneriyor!

Wall Street Journal haberine göre Instagram, gençlere cinsel içerikli Reels videoları öneriyor. Gelin detaylarına birlikte göz atalım!

Instagram, gençlere cinsel içerikli Reels videoları öneriyor!

The Wall Street Journal ve Northeastern Üniversitesi profesörü Laura Edelson tarafından yapılan ayrı testlere göre Instagram, özellikle açık saçık videolar aramasalar bile 13 yaşından küçük gençlere cinsel içerikli Reels videoları öneriyor.

Instagram’ın 13 yaşından küçük gençlere cinsel içerikli Reels videoları önerdiği bildiriliyor

Testler için her ikisi de yeni hesaplar oluşturmuş ve çoğunlukla bu yılın Ocak ayından Nisan ayına kadar süren testler için yaşlarını 13 olarak ayarlandı.

Instagram, bu hesaplara en başından itibaren şehvetli bir şekilde dans eden ya da vücutlarına odaklanan kadınlar da dahil olmak üzere, orta derecede açık saçık Reels videoları önerdi. Bu videoları izleyen ve diğer Reels videolarını atlayan hesaplar daha sonra daha müstehcen videolar için öneriler almaya başladı.

Önerilen Reels videolarından bazıları cinsel eylemleri taklit eden kadınlar içerirken, diğerleri hesaplarına yorum yapan kullanıcılara çıplak fotoğraf göndermeyi vaat ediyordu.

Test kullanıcılarına ayrıca cinsel organlarını teşhir eden kişilerin yer aldığı videoların da sunulduğu bildirildi. Hesaplar oluşturulduktan üç dakika sonra cinsel içerikli Reels videoları gelmeye başladı. Bunları izledikten sonraki 20 dakika içinde, önerilen Reels bölümüne cinsel içerik üreten içerik oluşturucular hakim oldu.

The Wall Street Journal ve Edelson aynı testi TikTok ve Snapchat için de gerçekleştirdi ve her iki platformun da oluşturdukları genç hesaplara cinsel içerikli videolar önermediğini tespit etti. Hesaplar, yaşlarına uygun olmayan videoları aktif olarak aradıktan ve bunları üreten içerik oluşturucuları takip ettikten sonra bile bu Instagram Reels videolarına ilişkin önerileri hiç görmediler.

Wall Street Journal, Meta çalışanlarının geçmişte de benzer sorunlar tespit ettiklerini, gençlerin Instagram’daki zararlı deneyimleriyle ilgili şirket içi araştırmaları detaylandıran ve açıklanmayan belgelere dayandığını söylüyor.

Gazetenin haberine göre Meta’nın güvenlik personeli daha önce de aynı testi yapmış ve benzer sonuçlara ulaşmıştı. Ancak şirket sözcüsü Andy Stone verdiği demeçte iddiaları geçiştirmişti: “Bu, gençlerin Instagram’ı nasıl kullandıkları gerçeğiyle uyuşmayan yapay bir deneydi. Şirket gençlerin Instagram’da görebileceği hassas içerik hacmini daha da azaltmak için bir çaba sarf ediyor ve son birkaç ay içinde bu sayıları anlamlı bir şekilde azalttık.”

Ocak ayında Meta, genç kullanıcıların korunmasıyla ilgili önemli gizlilik güncellemeleri getirmiş ve genç kullanıcıları otomatik olarak, kendi kendilerine çıkamayacakları en kısıtlayıcı kontrol ayarlarına yerleştirmişti. Testler bu güncellemelerin yayınlanmasından sonra yapıldı. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası