Hidrojen üretiminde yeni yöntem!

Araştırmacılar, geleceğin yakıtı olarak gösterilen hidrojeni oluşturmada yeni bir teknik geliştirdi. Artık su ve alüminyum kullanarak hidrojen oluşturulabilecek.

Hidrojen üretiminde yeni yöntem!

Doğada bol miktarda ulunan hidrojen, temiz ve verimli olması nedeniyle geleceğin yakıt kaynağı olarak gösteriliyor. Günümüzde hidrojen yakıtı kullanımının önündeki en büyük problem ise ortaya saf bir şekilde çıKarmanın çok zor olması ve elde etmede yaşanan güçlükler.

Su ve alüminyum alaşımı kullanıldı

Hidrojenin, su ve normal alüminyum arasındaki bir reaksiyonun yan ürünü olması son derece yüksek sıcaklıklarda veya ilave katalizörler ile mümkündür. Buna ek olarak, hidrojen üretilmesi saatler almakta ve sadece yüzde 50’lik bir etkinliğe sahip olacaktı.

Amerikan Ordu Araştırma Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, yeni bir alüminyum alaşımına su döküldüğünde anlık olarak hidrojen oluştuğunu keşfetti. Yeni alüminyuma su dökülmesi ile yapılan üretim bir nevi otomatik bir reaksiyon olduğu için diğer yöntemlere kıyasla yüksek verimliliğe sahip. Araştırmacılar, yüzde 3’lük bir sürede yüzde 100’lük verim sağlandığını belirtiyor.

Gelişmeler şu an için umut verici olsa da cevaplanması gereken sorular bulunuyor. Laboratuvar ortamında başarılı sonuç alınan bu çalışmanın dışarıda saha ortamında test edilmesi gerekiyor. Ayrıca yeni alüminyum alaşımının seri üretiminin mümkün olup olmadığı ve maliyetinin ne kadar olacağının belirlenmesi gerekiyor.

 

Kaynak adres : https://www.shiftdelete.net/hidrojen-uretiminde-yeni-yontem-84069

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası