Güney Koreli çip üreticileri hacklendi!

Ortaya çıkan sızıntılar, Güney Koreli çip üreticilerinin Kuzey Kore yönetimi tarafından hack saldırısına uğradığını gösteriyor.

Güney Koreli çip üreticileri hacklendi!

Gelen son bilgilere göre, bazı Güney Koreli çip şirketleri bizzat Kuzey Kore yönetimi tarafından düzenlenen bir hack saldırısına maruz kaldı. Güney Kore Milli İstihbarat Servisi (NIS) tarafından açığa çıkarılan vaka, ülkede büyük bir şok etkisi yarattı.

Kuzey Koreli hackerların üst düzey 2 çip firmasının sunucularına sızarak bazı kritik verileri çalmaya çalıştığı belirtiliyor. Ülkenin bu verileri silah sanayisini geliştirmek için kullanmayı amaçladığı da söylentiler arasında. Bu olay, iki komşu ülke arasındaki gerilimi yeniden tırmandırdı. İşte tüm detaylar…

Güney Koreli çip şirketleri saldırıya uğradı

Güney Kore hükümetinin başkanı Yoon Suk Yeol konuyla ilgili yaptığı açıklamada yaşanan bu siber saldırının kabul edilemez olduğunu, böyle bir olayın yeniden tekrarlanmaması için gereken her türlü önlemi söyledi. Ayrıca önümüzdeki nisan ayında yapılacak seçimlere Kuzey Kore tarafından müdahale edilmesinden de korkuluyor. Fakat ülkenin teknolojik kapasitesinin şu an için oldukça belirsiz olduğunu söyleyebiliriz.


Güney Koreli çip üreticileri zor durumda!

NIS son açıklamasında ise, Kuzey Kore’nin ambargolardan dolayı çip ithal edemediğini, bu yüzden Güney Kore teknolojilerini çalarak kendi çiplerini üretmeyi planladığını öne sürdü. Yeni nesil çiplerin balistik füze ve dijital hedefleme sistemi gibi askeri ekipmanların yapımında kullanıldığı biliniyor. Ancak hack saldırısına maruz kalan firmaların ismi paylaşılmazken, saldırı sonucunda herhangi bir verinin çalınıp çalınmadığı da açıklanmadı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası