SonTakip

Güneş enerjisiyle çalışan Lightyear One için kritik adım!

Hollanda merkezli bir start-up olan Lightyear, kendi çapında önemli bir işe imza attı. Şirketin bir yıldan uzun süredir devam eden üretim …

Güneş enerjisiyle çalışan Lightyear One için kritik adım!

Hollanda merkezli bir start-up olan Lightyear, kendi çapında önemli bir işe imza attı. Şirketin bir yıldan uzun süredir devam eden üretim ortağı arayışı nihayet sonuçlandı. Elektrikli otomobil sektörüne son derece çevreci ve yeni bir bakış getirecek olan Lightyear One üretimi için kritik adım atıldı.

Lightyear One üretimi için Valmet ile ortaklık kuruldu

Güneş enerjisiyle çalışacak elektrikli otomobil Lightyear One’ın üretim ortağı Valmet oldu. Valmet Automotive, 1960’lardan beri sektörün içinde ve bugüne kadar Mercedes-Benz, ve hatta Porsche için otomobil üretti. Sektörün bu tecrübeli ismi, bir start-up’a güç verecek. Lightyear’ın güneş enerjisini kullanarak kendi kendini şarj eden otomobil fikri sektörde bir öncü olabilir.


Lightyear One ve mühendisler

Lightyear 2016 yılında Avustralya’daki World Solar Challenge‘a katılan bir takım mühendis tarafından kurulmuştu. Dünya çapında ilgi gören projeleri, çoğu 2021’de sağlanmış olmak üzere 100 milyon dolardan fazla fon topladı. Şirketin geçtiğimiz Nisan ayında lastik üreticisi Bridgestone ile ortaklık kurması da üretim planlarının bir başka işaretiydi.

Valmet ile yapılan anlaşma kapsamında üretilen ilk prototipleri 2022’nin başlarında göreceğiz. Lightyear One’ın en büyük iddiası, aracın üzerindeki güneş panellerinin son derece verimli olacağı. Söylediklerine göre aracın üzerindeki güneş panelleri bir saatte 12 km yol gidebilecek kadar enerji sağlayacak. Böylece elektrikli aracı daha az şarj ederek kullanmak mümkün olacak.


Lightyear One

Üretilecek ilk otomobil olan Lightyear One’ın fiyatı 165.000 dolar olarak açıklanmıştı. Aracın piyasaya sürüldüğünde bu fiyat bandındaki rakipleriyle ne şekilde rekabet edeceğini göreceğiz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası