Geliştirilen bir maske virüsü ”etkisiz hale ” getiriyor

Corona virüsü hakkında pek çok araştırma yapılıyor ve gelişmeler heyecanla takip ediliyor. Özellikle aşı noktasında yapılan çalışmalar bir yandan …

Geliştirilen bir maske virüsü ”etkisiz hale ” getiriyor

Corona virüsü hakkında pek çok araştırma yapılıyor ve gelişmeler heyecanla takip ediliyor. Özellikle aşı noktasında yapılan çalışmalar bir yandan harıl harıl sürerken bir yandan da gelişmeler takip ediliyor. Bilim insanları yeni tip corona virüsü için aşı çalışmalarının yanında maske ve diğer tıbbi ekipmanlar üzerinde de çalışıyor. Portekiz’de nisan ayından beri satışta olan bir maskenin corona virüsünü etkisiz hale getirdiği ileri sürülüyor. Corona virüsünü etkisiz hale getiren maske!

Portekiz’den corona virüsünü etkisiz hale getiren maske 

Portekiz’den gelen bir haber gündeme yerleşti. Habere göre Portekiz’de yaklaşık üç aydır satışta olan bir maskenin corona virüsünü etkisiz hale getirdiği, yapılan bazı testlerle ortaya çıkmış oldu. Lizbon’da bulunan João Lobo Antunes Moleküler Tıp Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bir dizi testle doğrulanan bu gelişme pek çok haber sitesini harekete geçirdi.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Portugal desenvolve a primeira máscara que inativa o vírus SARS-CoV-2 ????????️ ???? mo-online.com #mofashionstore #mo #innovation #masks #mascaras

MO (@mo_fashionstore)’in paylaştığı bir gönderi (25 Tem, 2020, 3:45öö PDT)

Yukarıda tasarıma sahip olan maskenin yapılan bir dizi testten sonra corona virüsünü etkisizleştirme özelliği olduğu kanıtlanmış oldu. Yapılan basın açıklamasında MOxATech adı verilen maskenin kullanılan özel materyaller sebebiyle böyle bir özellik kazandığı söyleniyor.

Maskenin test edilme aşamasında görev alan virolog Pedro Simas konu hakkında:” Maskede kullanılan kumaş ile belirli oranda virüs içeren bir solüsyonu temasa geçirip, belirli zaman aralıklarında virüsün etkinliğini analiz edildi. Maske, 50 kez yıkanmasının sonra bile SARS ve COVID-19’u etkisiz hale getirmeye devam etti. Virüsün maske ile temasından bir saat sonra etkisini yüzde 99 oranında azalttığı gözlemlenmiştir” diyor.

Su geçirmeyen ve tekrar tekrar kullanılma özelliğine sahip olan bu maske farklı katmanlardan oluşuyor. Teknolojik kumaş katmanlarından oluşan maskenin, MO adı verilen Portekiz merkezli marka tarafından tüm dünyada satışları başlıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası