Facebook Yüz Tanıma Sistemi Tehlikeli mi?

Facebook’un henüz deneme aşamasında olan 3D yüz tanıma teknolojisini birçok tartışmayı beraberinde getirmişti. Kullanıcı mahremiyetine ek olarak sistemin diğer tehlikeleri gündeme geliyor.

Facebook Yüz Tanıma Sistemi Tehlikeli mi?

Facebook, biyometrik veri depolama çalışmaları kapsamında uygulama üzerindeki kullanıcı fotoğraflarını izinsşz kullanması tartışmaları beraberinde getirmişti.

Hukuka aykırı bir durum olarak değerlendirilen bu durum konusunda şirkete ilgili mahkemede dava açılmıştı.

Kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda sahip olduğu açık nedeniyle açılan davayı kaybeden Facebook, “Yüz Tanıma Teknolojisi” kapsamındaki çalışmalarını devam ettirmişti.

İnsanların yüzlerini algılama konusunda birçok hata ve yanılgı barındırdığı ifade edilen sistem, şimdiki süreçte ise yeni bir iddia ile karşı karşıya.

University Of North Carolina‘dan bir araştırma ekibi, yüz tanıma teknolojisini kullanan şirketlerin ne tür sonuçları meydana getirebileceğini ortaya koydu.

Güvenlik sistemleri başta olmak üzere birçok konuda soru işaretleri barındıran sistemlerin kullanıcıların yüzlerini aslından çok uzak bir şekilde meydana getirdiğini ifade etti.

Yüz tanıma teknolojisi insanları aptal mı gösteriyor?

Araştırma ekibi, çevrimiçi kaynaklardan 20 gönüllü denek fotoğrafını bir araya getirdi. 3D modellerin çıkarıldığı fotoğraflara bazı yüz animasyonları eklendi.

Yüz hatlarının dokularını ve gölgelerini net olarak meydana getiren görüntüler, özneyi tam anlamıyla ortaya çıkardı.

Büyük teknoloji şirketlerinden çok daha düşük kalitedeki fotoğraflarla gerçekleştirdikleri çalışmanın örnek teşkil etmesi gerektiğini belirten araştırmacılar, bu bağlamda teknoloji şirketlerininkullandıkları yolu eleştirdiler.

Araştırma sonucu elde edilen görüntüler ise kullanıcıları olduklarından çok daha farklı gösteren içerikleri ortaya koydu.

Yüz tanıma teknolojisinin şimdiki süreçte henüz yeterli seviyede olmadığını ifade eden araştırmacılar, gerek kullanıcıların mahremiyetlerine zarar veren gerekse de kullanıcıları kötü gösteren sistemin henüz oturmadan test edilmemesi gerektiğini dile getirdiler.

 

Kaynak adres : https://www.shiftdelete.net/facebook-yuz-tanima-sistemi-tehlikeli-mi-74622

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası