Facebook VR alanında daha çok proje geliştirecek!

  • 27 Eylül 2019
  • 106 kez görüntülendi.
Facebook VR alanında daha çok proje geliştirecek!

Facebook dün gerçekleştirdiği Oculus Connect 6 etkinliği ile birçok yeni teknolojiyi tanıtırken gelecekteki hedeflerini de paylaştı. Facebook VR vizyonu için de gelecek planlarını ortaya koyan önemli bilgiler paylaştı.

WhatsApp’ta Memoji nasıl yapılır?

Apple geçen günlerde gelişmiş iOS 13 sürümünü Apple kullanıcıları için kullanıma sundu. Birçok özellik ile gelen iOS 13 ile WhatsApp Memoji nasıl yapılır? Sorusunu cevaplıyoruz.

Facebook VR alanında daha çok proje geliştirecek!

Oculus Connect 6‘da tüm yeni ürünler duyurulduktan ve sürpriz özellikler açıklandıktan sonra, Facebook Reality Lab (FRL) lideri Michael Abrash, VR ve AR’nin geleceğini ve şirketin devam eden gelişimindeki lider rolünü aktarmak için sahneye çıktı.

Abrash, izleyicilere “VR kesinlikle kişisel bilgisayarla aynı uzun vadeli bir potansiyele sahip.” dedi. Abrash, “Aslında, kısa sürede var olan en güçlü yaratıcı ve işbirlikçi ortam olacağına da inanıyorum.” diyerek sözlerine devam etti.

Bunun gerçekleşmesi için yapılacak çok iş olduğunu da vurgulayan Abrash, yeni projelerinden bahsetti. İlk olarak Reality Lab olarak adlandırdıkları proje ile sanal alanda, aynı mekanı başka bir kişiyle fiziksel olarak paylaştığınız his gibi gerçek bir “sosyal varlık” duygusu yaratmayı amaçlıyorlar.

Bunu yapmak için de Facebook şu anda insan gibi görünen ve hareket eden tam vücut avatarları geliştiriyor. Şu anda bu “Codec Avatarları” gerçek zamanlı olarak ortaya çıkarılamasa da Abrash, “Gelecek yıllarda bunu yapacağımıza eminim.” diyerek teknolojinin gelecekteki ilk planını da vurguladı.

Abrash, sosyal varlık yaratmada duygu iletmenin önemine de değinerek yeni oluşturdukları avatarlarda daha gerçekçi duygular elde etmeyi planladıklarını ve bu plan için kulaklıklar ile yüz ifadelerini izleyerek gerçek zamanlı kişiler oluşturmayı amaçladıklarını da ekledi.

Facebook’un VR tarafına daha çok odaklanması bekleniyor hatta kısa süre içerisinde artırılmış gerçeklik üzerine bir sosyal medya platformu oluşturması da muhtemel ihtimaller arasında.

https://shiftdelete.net/facebook-vr-vizyonu-icin-onemli-aciklama

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası